Play Store’da Uygulamaların Kullandığı Veriler Görülebilecek

0 4

Günümüz kurallarında siber kabahat, hack haberleri gelmeye devam ettikçe şirketler ve bizler de bilgi güvenliğinden kaygı duymaya başladık. Tasalarımızı paylaşan birtakım şirketlerde bu mevzuda çalışmalara büyük bir sürat kazandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde de kullanıcıların bilgi güvenliği konusunda meşakkat yaşamamaları için Apple, uygulama geliştirmekte zorlandığı haberiyle gündeme gelmişti.

Neredeyse tüm şirketlerde yalnızca kendi datalarını değil; kullanıcılarının da datalarını düşündüğü çalışmalarına devam ediyor. Bugün ortaya çıkan bir haberle, Google da kullanıcıların içini rahatlatacak bir uygulamaya imza attı.

Google Play Store’da artık uygulamaların hangi datalarınızı kullandığı görülebilecek

Google, bünyesine eklediği yeni özelliği ile kullanıcıların data güvenliği konusunda telaş duyup duymamaları gerektiğini gösterebilecek. Play Store’da mağazadaki uygulamalara eklenen yeni ‘Veri Güvenliği’ kısmında hangi datalarınızın kullanıldığını görebileceksiniz. Bununla birlikte uygulamaların bilgilerinizi nereye gönderdiği yahut hangi datalarınızın toplandığı üzere sorularınızda yeniden bu özellik sayesinde yanıt bulabilecek.

Bununla birlikte kullanıcılar hangi maksatla bilgilerinin toplandığını da tekrar bu sekmeden görebilecek. Google tarafından tüm geliştiricilerin kullandıkları data bilgilerini eklemesi zarurî kılındı. Lakin bunun için 20 Temmuz 2022’ye kadar vakit verildi. Yani şu anda Play Store’da birtakım uygulamalarda bu seçeneği göremiyor olsanız da yakında tüm uygulamalarda göreceğiniz kesin.

Günümüzde hepimizin endişelenmesine sebep olan güvenlik açıkları, bilgi kayıpları üzere olaylara karşı Google’ın bu türlü bir uygulamaya geçmesi hayli hoş bir durum. Özelliğin tüm uygulamalara eklenmesi vakit alacak olsa da nihayet bilgilerimizin nereye gittiğini görmek içimizi biraz olsun rahatlatabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.