Oyun için en çok tercih edilen işletim sistemi açıklandı

0 9

Windows, teknoloji dünyasında tekelliği konusunda başlarda rastgele bir soru işareti olmayan birkaç markadan biri. Bugüne kadar yapılan birçok tahlil ve araştırmanın bizlere gösterdiği sonuçlara nazaran, Windows işletim sistemi bilgisayar dünyasının tartışmasız başkanı. Oyun dünyasının en kıymetli platformlarından biri olan Steam istatistikleri konusunda bir açıklama yapan Valve’de bu durumu bir sefer daha kanıtlamış oldu.

Valve’den yapılan açıklamaya nazaran Steam kullanıcılarının %96’sından fazlası bu portala bir Windows aygıtı üzerinden bağlanıyor. Geriye kalan kullanıcıların %2,45’lik kısmını ise Apple’ın macOS işletim sistemini tercih edenler oluşturuyor. Hal bu türlü olunca da tek rakibi kendisi olan Windows, kendi sürümleri ortasındaki rekabete odaklanıyor.

Oyun için en çok tercih edilen işletim sistemi açıklandı

Steam datalarına nazaran, her ne kadar geçtiğimiz aya nazaran %2,63’lük bir düşüş olsa da, toplam %71,26’lık hissesiyle Windows 10 hala en çok tercih edilen Windows sürümü olma özelliği taşıyor. Bu sürümü %21,23’lük hissesiyle Windows 11 takip ederken, en aktüel versiyonun kullanıcı sayısını bir evvelki aya nazaran %1,64 arttırması Microsoft’u şad eden bir gelişme olarak değerlendirildi.

Veriler içerisinde en tuhaf olanı ise Windows 7’den geldi. Emektar işletim sisteminin genel toplam içerisindeki hissesinin %3’ün biraz üzerinde seyretmesi olağan karşılanırken, asıl şaşırtan kısımsa Windows 7 kullanıcı sayısının bir evvelki aya nazaran %0,60 oranında artış göstermesi oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.