Önemli Kripto para birimi iflas başvurusunda bulundu!

0 4

En büyük kripto para borç veren firmalardan biri olan Celsius Network, “Aşırı piyasa koşulları” nedeniyle 1,7 milyon müşterisinin hesapları ortasındaki tüm para çekme, takas ve transferleri askıya aldıktan bir ay sonra 11. kısım iflas müracaatında bulundu. Bu son olay, kullanıcıların platforma bağladıkları paraya bir daha erişip erişemeyecekleri konusunda da değerli bir soru işareti bıraktı.

Celsius Ağı, TerraUSD‘nin çöküşünün akabinde kripto çöküşünün ilk büyük kayıplarından biri olmuştu. Geri dönüş sağlamak için diğerlerine ödünç verdiği müşteri mevduatlarını toplayarak çalışan merkezi olmayan finans (DeFi) platformu, geçen ay “aşırı piyasa koşulları” nedeniyle hesaptan para çekme ve transferleri dondurdu. Celsius, müşterilerine bu duraklama sırasında “ödül kazanacağını” söyledi, lakin tutulan bu kelam gerçekleştirilmedi.

İflasın akabinde birçok soru işareti cevaplanmayı bekliyor

Bölüm 11 iflas muhafazası için başvurduğu duyuruda, İdare Heyeti Özel Komitesi üyeleri şunları açıkladı: “Bugünkü dosyalama, Celsius’un geçen ay kendi platformunda para çekme, takas ve transferleri duraklatmak için aldığı güç lakin gerekli kararı takip ediyor. işini istikrara kavuştur ve müşterilerini koru.

Bir duraklama olmadan, para çekme süreçlerinin hızlandırılması, belli müşterilere (ilk harekete geçenlere) tam olarak ödeme yapılmasına müsaade verirken, öbür müşteriler, Celcius’un likit olmayan yahut uzun vadeli varlık dağıtım faaliyetlerinden paha elde etmelerini beklemek için geride bırakılabilir.” denildi.

Celsius, işletmelerin yanı sıra müşterileri de içerebilecek 100.000 alacaklıya sahip. CNBC’nin bildirdiğine nazaran şirketin, en büyük teminatsız talebi Caymans Adası merkezli Pharos Fonu’ndan 81 milyon dolar ve Alameda Research’e 12 milyon dolarlık teminatsız kredi borcu var.

Şirket, tekrar yapılanma sürecinde makul operasyonları desteklemek için *likidite sağlamak ismine elinde 167 milyon dolar nakit bulunduğunu ve iddiası varlık ve yükümlülüklerinin konsolide bazda 1 milyar ila 10 milyar dolar ortasında listelendiğini söylüyor. Şu anda firma müşteri para çekme süreçlerine müsaade verme yetkisini de talep edemiyor.

*Likidite: Bir varlığın belli bir piyasada sabit bir fiyattan ne kadar kolay satın alınabileceğini yahut satılabileceğini tabir eder.

Müşteriler için asıl tasa, iflas nedeniyle paralarını geri alamamaları. Celsius’un karar ve şartları, iflas davalarının “tüm Dijital Varlıkların toplam kaybı” ile sonuçlanabileceğini, lakin şirket şu anda tasfiye yerine tekrar yapılandırmaya daha mantıklı baktığını belirtiyor.

CEO Alex Mashinsky, “Bunu kararlılık ve itimatla hareket etmenin topluma hizmet ettiği ve şirketin geleceğini güçlendirdiği belirleyici bir an olarak göreceğiz.” dedi. Hayat tasarruflarını Celsius’a teslim eden birçok müşterinin bu söze katılacağını hayal etmek sıkıntı olsa gerek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.