Okyanus tabanında inanılmaz keşif

0 7

Hükümetler, şirketler ve araştırma kurumları tarafından büyük ölçüde batimetrik bilgilerin (veya okyanus topografyasının) istekli katkılarına dayanan proje, The Ocean Decade isimli daha büyük bir BM teşebbüsünün modülü. Seabed 2030, 2030 yılına kadar okyanus tabanının %100’ünün haritasını çıkarmayı umuyor; araştırmacılar, teknolojideki ilerlemeler ve halihazırda mevcut bilgilerin toplanması sayesinde bunun mümkün olacağını söylüyor. Seabed 2030, sırf geçen yıl boyunca, etkin haritalama eforlarından fazla, öncelikle yeni açılan arşivler yoluyla yaklaşık 3,8 milyon mil kare (kabaca Avrupa’nın büyüklüğü) için ölçümler ekledi.

Bilim adamları, daha fazla batimetrik bilgi toplamanın, iklim değişikliği ve okyanus muhafaza gayretlerini daha güzel anlamamıza yardımcı olacağına inanıyor. Okyanus tabanı haritalaması, tsunamilerin ve öbür doğal afetlerin tespitinde de yardımcı olacak. The Nippon Foundation’ın yönetici yöneticisi Mitsuyuki Unno bir basın açıklamasında “Okyanus tabanının eksiksiz bir haritası, iklim değişikliği ve deniz kirliliği de dahil olmak üzere vaktimizin en acil çevresel zorluklarından kimilerinin üstesinden gelmemizi sağlayacak eksik araçtır. Bu, gezegenin geleceğini müdafaamızı sağlayacak” dedi.

BBC’nin belirttiği üzere, Seabed 2030’da kullanılan bilgilerin birçok zati mevcuttu. Küme, büyük ölçüde hükümetlerin ve şirketlerin katkılarına güveniyor, lakin bu kuruluşlardan kimileri, ulusal yahut ticari sırları ifşa etme dehşetiyle arşivlerini büsbütün açmak konusunda hala isteksizler.

Seabed 2030’un topladığı tüm bilgiler, GEBCO (Okyanusların Genel Batimetrik Tablosu) global şebekesinde çevrimiçi olarak halka sunulacak. Seabed 2030’dan evvel, direkt ölçülen çok az okyanus tabanı verisi, kamu kullanımı için mevcuttu. Birden fazla batimetrik ölçüm, deniz tabanı yüzeyinin formu hakkında çok kaba bir fikir veren uydu altimetre okumaları kullanılarak varsayım edilir. Kimi bilim adamları, Malezya Havayolları’nın MH370 sefer sayılı uçuşunun kazasının yerini belirlemeye yönelik global bir eforun, okyanus tabanının haritasını çıkarmak için daha yeni ve daha kesin usullerle daha güzel bilgilendirilebileceğine inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.