Nvidia’nın RTX 40 Serisi 900 Watt güç ile sizi elektrik santrali bağımlısı yapacak!

0 2

Nvidia, yeni kuşak üreteceği RTX 40 serisinde güçlü ihtiyaçları talep edebilir. Bu kart için 900 Watt’lık güç gerekliliği konuşuluyor. Oyuncuların Nvidia‘nın yeni jenerasyon GPU’larını çalıştırmak için küçük bir elektrik santraline gereksinim duymayacağına dair hala bir umutları var.

RTX 3090 Ti ekran kartı ile Nvidia, güç hududunu 450 watt’a çıkararak Ampere mimarisinden alabildiği son performans almaya çalışmıştı. Bağımsız testlere nazaran, güç limiti daha makul bir sayı olan 300 watt’a ayarlandığında kartın şaşırtan derecede verimli olduğunu da ortaya koymuştu.

RTX 4000 serisi gücü 900 Watt üzerinden alabilir

Yeni kuşak Ada Lovelace mimarisi hala gizemini koruyor, lakin bu mimari, söylenti kaynaklarının ne bekleyeceğine dair ipuçları vermesini engelleyemedi. Ünlü Twitter sızıntısıcısı @kopite7kimi’ye nazaran Nvidia, RTX 3090 Ti’yi birçok istikametten gölgede bırakacak bir canavar GPU ortaya çıkarak.

Spesifik olarak şirketin, 900 watt’tan az olmayan bir TGP’ye, daha yüksek saat suratlarına ve 48 gigabayt GDDR6X belleğe sahip tam donanımlı bir AD102 GPU’yu test ettiği gösterdi. Test panosunun, tek bir konektörle gelen RTX 3090 Ti’nin bilakis iki PCIe 5.0 x16 pinli güç konektörüyle birlikte geldiği bildiriliyor.

Bu, yıllardır beklenen birinci Nvidia Titan eseri olabilir yahut mühendislik numunelerindeki süreksiz yüklerin ve güç artışlarının sadece tek 16 pinli güç konektörü ile yönetim edilemeyecek kadar yüksek olduğunun bir göstergesi de olabilir. Referans RTX 4000 serisi anakartlar için sızdırılmış bilgilerde bunlara rastlanmıştı ve sırf birini içermekteydi.

Kopite7kimi sızıntıda, RTX 4000 serisinin geri kalanının Ampere öncüllerine emsal TGP derecelerine sahip olacağını söylüyor. Lakin daha da değerlisi, RTX 4080 16 gigabayt GDDR6X bellekle gelirken, RTX 4070 12 gigabayt GDDR6’ya sahip olacak. Bunlar sırf ön özelliklerdir ve bu nedenle birtakım değişikliklere tabi olabilirler, fakat RTX 3000 serisine nazaran performans ismine memnuniyetle karşılanacak bir gelişme üzere görünüyor.

GeForce RTX 4000 serisinin bu sonbaharda çıkması bekleniyor ve Yapay Zeka (AI) yardımıyla tasarlanan birinci Nvidia GPU’ları olabilirler. Bu ortada, PSU üreticileri bu yeni jenerasyon karta güç sağlamak için hazırlanıyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.