NVIDIA, Kuantum-Klasik Hibrit Hesaplama Çağına Adım Atıyor

0 10

Bundan neredeyse 3 yıl evvel sizlere kuantum hesaplamanın 2020’li yılların teknolojisi olacağından bahsetmiştik. NVIDIA, bizleri haklı çıkararak kuantum hesaplama konusunda dev bir adım atmayı hedefliyor. Kuantum hesaplama teknolojisi yakın gelecekte bizleri bekliyor ve potansiyel olarak ilaç, elektrikli araç mühendisliği, yatırım ve daha fazlası üzere alanlarda büyük ilerlemeler vaat ediyor.

Ancak gerçekçi olmak gerekirse bu cins ilerlemelere güç sağlamak için kullanılan uygulamaların birçok yalnızca kuantum hesaplamaya dayanmayacak. Muhtemelen kuantum hesaplama için optimize edilmiş kimi algoritmalar ve klasik bilgi süreç altyapısı üzerinde çalışan algoritmalar ile birlikte hibrit kuantum-klasik hesaplama kullanacaklar. Lakin şu anda bulmacanın eksik bir modülü var:

Ama NVIDIA’nın üstesinden gelmesi gereken bir sorun var.

Çoğu yüksek performanslı bilgi süreç geliştiricisinin mevcut uygulamalarını kuantum bilgisayarlarla hızlandırmasının bir yolu şu an için yok. Bu sorunun üstesinden gelmek için NVIDIA, geleneksel bilgisayarlar ve kuantum işlemciler arasında birleşik ve açık bir ortam yaratacak olan QODA (Kuantum Optimize Edilmiş Aygıt Mimarisi) isimli yeni bir platform sunuyor.

QODA, günümüzün bilimsel hesaplama uygulamalarının kuantum hızlandırmasını sağlayan bir programlama modeli ve bir derleyici araçları içeriyor. Yani QODA, programlama modelinin ve araçlarının programlama modelleriyle ve günümüzün bilimsel geliştiricilerinin uygulamalarında halihazırda kullanmakta oldukları yazılım dilleriyle birlikte çalışmak üzere geliştirilen bir program.

NVIDIA kuantum işlemciler üretmiyor, hibrit bir formda kuantum işlemcilerle birlikte çalışacak klasik GPU harika bilgi süreç altyapısını oluşturuyor. Bu nedenle QODA platformu açık bir platform olacak. NVIDIA, bunu önde gelen kuantum bilgi süreç donanım şirketleri ve yazılım şirketlerinin yanı sıra araştırma kurumları ile işbirliği içinde inşa ediyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.