NVIDIA, ‘Cyberpunk’ Filminin Nasıl Oluşturulduğunu Açıkladı

0 4

NVIDIA Studio’nun haftalık yaratıcı içerik serisinde, öne çıkan tasarımcıların çizimleri paylaşılırken, onların yaratıcı ipuçları ve püf noktaları da sunuluyor. Ayrıyeten NVIDIA Studio teknolojisinin yaratıcı iş akışlarını nasıl hızlandırdığının gösterilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda; NVIDIA Studio’nun bu haftaki konuğu JSFILMZ takma ismini kullanan 3D dizayncı Jae Solina oldu. İki bilinmeyen kişi ortasındaki gergin değiş tokuşun gizemle örülü bir öyküsü olan Cyberpunk kısa sinemasının üretimindeki eşsiz 3D yaratıcı iş akışını gösteren Solina, herkesi etkileyecek üzere görünüyor.

İyi bir sinema tutkunu olan JSFILMZ, yenilikçi nesil sinema direktörleri Christopher Nolan, David Fincher ve George Lucas’tan ilham aldı. Onların teknik yeteneklerini ve heyecan verici olay örgüleri ile zenginleştirilen öykü anlatma yeteneklerini birleştirmelerini beğendi… Cyberpunk kısa filmi; varlıklı, canlı renklerle tamamlanan ray-traced aydınlatması ve gölgeler ile yansımalarla çarpıcı bir gerçeklik sunmayı başardı. Pekala bu sinemanın gerisinde nasıl bir çalışma vardı?

Cyberpunk kısa sineması nasıl yapıldı?

Ray-traced ışık, karakterin gözlüğünün kenarından yansıyor ve etkileyici bir fotogerçekçilik sağlıyor.

JSFILMZ, Omniverse Machinima uygulamasını ve Reallusion iClone Connector‘ı kullanarak 3D tasarım uyumu ve ortam simülasyonu için NVIDIA Omniverse platformuyla süratli bir formda, sineması sadece bir günde yarattı. NVIDIA RTX A6000 GPU ve GeForce RTX 3070 Dizüstü Bilgisayar GPU’su kullanan sistemler ortasında çarçabuk geçiş yapabildi.

JSFILMZ’nin tasarım seyahati, Omniverse Machinima‘da sahne oluşturma, fütüristik siberpunk lokantasını tasarlamak için art plan objelerini yerleştirip hareket ettirmeyle başladı. RTX GPU’ları, fotogerçekçi detayları korurken manzara alanı içinde süratli, etkileşimli hareket elde etmek için Omniverse’in yerleşik RTX oluşturucusuna güç sağladı. Dikkat dağıtan gürültünün azaltılması, JSFILMZ’nin sahnelerinin oluşturulmasını beklemek zorunda kalmadan tasarıma odaklanmasına neden oldu.

NVIDIA MDL materyal kütüphanesinden nesneleri alan JSFILMZ, her yüzey, materyal ve doku ile en yüksek gerçekçiliğe ulaştı. Sanatçı daha sonra sahneyi Reallusion içerik mağazasından indirilen insan karakter modelleriyle doldurdu. AccuLips özelliği kullanılarak Reallusion iClone Connector’da vokal animasyon oluşturuldu. Her ağız biçimiyle insan konuşma davranışını simüle edip, onlardan evvel yahut sonra gelenlerin niteliklerini aldı. JSFILMZ, oyuncularının seslendirme evraklarını yükledi ve animasyonlar otomatik olarak oluşturuldu.

JSFILMZ, animasyonları yakalamak için, her iki karakter için de hareketler gerçekleştiren bir Xsens Awinda başlangıç vücut-hareket-yakalama giysisine döndü. Xsens yazılımını kullanarak görsel efekt bilgilerini işledi, temizledi ve dışa aktardı. JSFILMZ, Reallusion oyuncu çekirdeği mağazasında kusursuz animasyon dizilerini arayarak ve seçerek her karakter için eşsiz yürüme animasyonları entegre etti. Karakterlere başka hareketi yakalamalarını aktarmak ve uygulamak için iClone Connector’a döndü ve sahne için animasyonları tamamladı. Son 3D adım ise aydınlatmayı ayarlamak oldu. Omniverse’de nasıl ışıklandırılacağına dair ipuçları için JSFILMZ’nin Omniverse teknik bilgisini ve aydınlatma tekniğini aktardığı canlı yayın eğitimi izlenebilir.

JSFILMZ’e nazaran, ışık ekleme ve ışık değiştirme, Machinima kullanmanın diğer bir avantajını ortaya çıkardı: Görüş alanında daha akıcı hareket için gerçek vakitli ışın izlemeli mod ile en hakikat, detaylı imaj için etkileşimli yol izlemeli mod ortasında rahatça geçiş yapma yeteneği. Akabinde, NVIDIA GeForce RTX GPU’lar tarafından desteklenen Omniverse RTX Renderer‘ı kullanarak ışın izlemeli son işlemeleri dışa aktardı.

Omniverse tarafından birbirine bağlanan birden fazla 3B uygulamayla çalışmak, JSFILMZ’i saatlerce sayısız ortam oluşturma, belge indirme, belge çeşitlerini dönüştürme, yine yükleme ve daha fazla işle uğraşmaktan kurtardı. JSFILMZ; “Bütün bunları meskende yapabilmem çok çılgınca” dedi. Sonraki kademede ise Cyberpunk kısa sinemasını tamamlamak için DaVinci Resolve‘de düzenleme ve renk düzeltmesi adımları gerçekleştirildi.

JSFILMZ tarafından uygulanan renk derecelendirme, görüntü düzenleme ve renk kapsamı özelliklerinin tümü, GPU’sunun gücü ile hızlandırılarak daha çabuk düzenlemelere imkan tanıdı. NVIDIA donanım kodlayıcı ve kod çözücü, GPU hızlandırmalı dışa aktarmayı çok süratli hale getirdi. Ve böylelikle Cyberpunk kısa sineması izlenmeye hazır hale gelmiş oldu.

3D sanatkarlar, JSFILMZ’nin NVIDIA Omniverse eğitici YouTube görüntülerinden yararlanabilirler. Bu görüntüler, Omniverse platformuna kapsamlı bir genel bakış olup, suram ve aydınlatma, sürece ve animasyon üzere uygulama içi özelliklere kadar temel bilgileri paylaşıyor.

JSFILMZ, YouTube kanalında ve Udemy kursları aracılığıyla NVIDIA Omniverse ve Unreal Engine 5 konusunda uzmanlaşmış 3D tasarım iş akışları öğretiyor.

Omniverse YouTube kanalında ipuçları, püf noktaları ve daha fazlası dahil olmak üzere NVIDIA Omniverse hakkında daha fazla bilgi edinilebilir. Takviye için Omniverse forumları keşfedilebilir yahut toplulukla sohbet etmek için Discord sunucusuna iştirak sağlanabilir. Yeni bilgiler için Omniverse Twitter, Instagram ve Medium sayfalarına göz atılabilir.

NVIDIA Studio Facebook, Twitter ve Instagram’dan takip edilebilir. Studio YouTube kanalındaki eğitimlere erişilebilir ve NVIDIA Studio bültenine abone olunarak güncellemelerden haberdar olunabilir.

Bu ortada; Cyberpunk kısa sineması, 27 Haziran’a kadar müracaatların kabul edildiği #MadeinMachinima yarışının da tanıtımında kullanılıyor. Dizayncılar, RTX hızlandırmalı NVIDIA Studio dizüstü bilgisayarları kazanma talihi için Omniverse Machinima uygulamasını kullanarak sinematik bir kısa hikaye canlandırmaları gerekiyor.

Karşınızda Cyberpunk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.