Nokia Lumia 520’nin Şaka Gibi Özellikleri  ‌

0 4

Bu telefonları hatırlayanların hakikaten gözü yaşlı. Dizaynıyla dikkat çeken Windows Phone işletim sisteminden tutun, farklı dizaynları ve renk seçenekleriyle Nokia Lumia serisi, vaktinin beğenilen telefon serilerindendi. Lumia serisinin en uygun fiyatlı modeli olan Nokia Lumia 520 ise, o periyotlarda birden fazla gencin hayali olan modellerden bir tanesiydi. Zira epeyce uygun fiyatlı bir modeldi ve bununla birlikte tasarımı ile dikkat çekiyordu.

Bugün sizler için Nokia Lumia 520’nin günümüze nazaran latife üzere gelen özelliklerini bir ortaya derledik. Günümüze nazaran kıyasladığımızda, günümüzde bu telefonları kullanmak hayal üzere bir şey diyebiliriz. Zira günümüz teknolojileri ve akıllı telefonları ile artık rekabet etmeleri imkansız durumda. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan Nokia Lumia 520 özellikleri listemize geçelim.

Nokia Lumia 520 özellikleri:

  • 4.0 inç ekran
  • 60Hz yenileme hızı
  • 5MP art kamera
  • 124 gram ağırlık
  • Windows Phone işletim sistemi
  • Renk seçenekleri

4.0 inç ekran

2013 yılında tanıtılan Nokia Lumia 520 modeli, 4.0 inçlik hayli küçük bir ekranla geliyordu. Günümüz ekran boyutları ile karşılaştırdığımızda, yetersiz kalan bu ekran oranı 2013 yılına nazaran hayli kafiydi. Zira o devirler Nokia 5800 üzere eski modeller kullanılmaya devam ediliyordu. Hatta, o devirlerde Nokia Lumia serisi hayli dikkat çekiyordu ve sokakta rastgele birisinin elinde görme ihtimaliniz epeyce yüksekti.

4.0 inç büyüklüğündeki bu ekran 480×800 piksel çözünürlüğe sahipti. Bununla birlikte IPS LCD ekrana sahip ekran, çizilmeye dirençli bir cama ve multi touch özelliğine sahipti. Nokia Lumia 520’nin ekran-kasa oranı ise %59.35 üzere bir orana sahipti. Bu ekrandaki renk sayısı ise 16 milyon olurken, 235 PPI piksel yoğunluğuna sahipti.

60Hz yenileme hızı

Günümüz telefonları artık 120Hz üzere hayli başarılı bir yenileme süratiyle geliyor. Aslında 120Hz teknolojisi biraz geç kalınmış adım üzere görünebilir. Zira tanınan telefon markaları, sırf birkaç yıl evvel bu yenileme suratlarına ulaşabildiler. Gelelim Nokia Lumia 520’nin yenileme suratına. 2013 yılında Nokia tarafından üretilen bu efsanevi model, 60 Hz yenileme hızına sahipti. Günümüze nazaran kıyasladığınızda elbette önemli bir fark ortaya çıkacaktır. Lakin yeniden de o periyotlara nazaran epeyce kâfi bir yenileme suratı diyebiliriz.

5 MP art kamera

Yüzlerce megapiksel, onlarca art kameraya sahip telefonları bir kenara bırakalım. Gelelim Nokia Lumia 520’nin kamera teknolojisine. Lumia 520, yalnızca 5 megapiksel çözünürlüğe sahip bir art kameraya sahipti. F.24 diyafram açıklığına sahip bu kamera, sadece panorama ve otomatik odaklama özelliklerine sahipti. Yani, portre modu üzere şeyler kelam konusu bile değildi. O periyotlarda Sony’nin ürettiği birtakım modellerde, portre moduna yakın görseller çıkarabiliyordunuz. Lakin ne yazık ki Lumia 520’de bulunmuyordu.

Bu art kamera 720p görüntü kaydı yapabiliyordu. Elbette, azamî 30 FPS’e kadar destekliyordu. Bu kamerada optik manzara sabitleyici bulunmuyorken, 28mm odak uzaklığına sahipti. Garip bir özellik ise, Nokia Lumia 520’de bir flaş ışığı bulunmuyordu.

124 gram ağırlık

Biraz dış dizaynından bahsedelim. Nokia Lumia 520, yalnızca 124 gram yüke sahipti. Epeyce hafif olan bu model, bu hafifliği ağır plastik dizayndan alıyordu diyebiliriz. Telefon 119.9 mm uzunlukta, 64 mm genişlikte ve 9.9 kalınlıkta boyutlara sahipti. Bir ele sığacak kadar ufak olan bu telefon, ekranı ile orantılı bir küçüklüğe sahipti. Boyut olarak günümüz ile karşılaştırmak kelam konusu bile olamaz. Lakin o periyotlara nazaran çok büyük bir telefondu. Daha büyük ölçülere sahip Lumia modelleri de bulunuyordu.

Windows Phone işletim sistemi

Gelelim Lumia serisini ön plana çıkaran işletim sistemine. Windows Phone işletim sistemi, dayanılmaz tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarıyordu. O devirlerde üretilen Android modellerinin arayüz dizaynları çok daha sadeyken, Windows Phone arayüz tasarımı ve animasyonları ile kendisini ön plana çıkarabiliyordu. Hayli kolay ve sade bir arayüze sahip Windows Phone işletim sistemi, muhakkak bir yaşı geçmiş kullanıcılar tarafından da kullanılabiliyordu. Her ne kadar şık bir dizayna sahip olsa bile, epeyce kolay adımlar ile istediğinizi yapmak mümkündü. Ayrıyeten, menü tuşları epey büyüktü ve görme zorluğu çeken kullanıcılar içinde bu bir avantajdı.

Bu işletim sistemi, bir nevi Windows 8’in dizaynına epeyce benziyordu. Kare formunda uygulamaların listelendiği menü, kilit ekranı ve daha çok ziyadesiyle büyük bir ilginin odağı haline gelmişti. Elbette, günümüzde ne yazık ki ilgi görmüyor. Nokia Lumia modellerine nazaran Windows Phone’un özellikleri de değişiyordu. Tıpkı Android yahut iOS’ta olduğu üzere, sürümleri bulunuyordu. Lumia 520 modeli ise azamî Windows Phone 8’e kadar güncelleme aldı. 2022 yılında Lumia modellerinin kullanımı artık yok denilecek kadar az ve haliyle Windows Phone işletim sistemi de pek tercih edilmiyor.

Renk seçenekleri

Lumia serisini ön plana çıkaran bir öbür özellikleri ise, renk seçenekleriydi. Nokia Lumia, o devirlerde arayüz renkleri ile uygun renklere sahip oluyordu ve bu da ortaya fevkalade bir kombinasyon çıkarıyordu. Şayet mavi bir Lumia modeline sahipseniz, telefonunuzun arayüzü de mavi oluyordu. Dayanılmaz bir kombinasyona sahip Nokia Lumia 520 modeli; Beyaz, kırmızı, mavi, sarı ve siyah renk seçenekleriyle geliyordu. Epey sade ve bariz renk seçeneklerine sahip olmasıyla birlikte, sunduğu renk kombinasyonu epey harikulade bir görünümü ortaya çıkarıyordu.

Satışlarda tüm renk seçeneklerini bulmak epey zordu. Zira makul renk seçenekleri çok daha fazla tercih ediliyordu. Bilhassa sarı rengi, etrafınızda görebileceğiniz renk seçeneklerinin başında geliyordu.

Sizler için Nokia’nın efsanevi modellerinden bir tanesi olan Nokia Lumia 520’nin latife üzere gelen özelliklerini bir ortaya derledik. Lumia serisi, günümüzde ne yazık ki etkin olarak kullanılmıyor. Lakin bunu inkar edemeyiz ki, o devirlerde efsanevi bir ilginin odağındaydı. Sizler daha evvel Nokia Lumia 520 modelini yahut rastgele bir Lumia serisini kullandınız mı? Kullandıysanız tecrübelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir diğer Nokia efsanesi N97 hakkındaki bilgilere ise bu içeriğimizde göz atabilirsiniz:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.