NASA’nın uçak teleskopu facianın eşiğinden döndü

0 6

NASA‘nın uçak-teleskobu bakım için yere öğrenildi. SOFIA olarak da bilinen Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi, temel olarak üzerinde teleskop bulunan modifiye edilmiş bir Boeing 747SP olarak tanımlanabilir. Bir “şiddetli hava olayı” uçağa ziyan verdiği sırada bu uçak, Güney Yarımküre’nin gökyüzü hakkında bilgi toplamak için Yeni Zelanda’yı ziyaret ettiği biliniyordu.

NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “yüksek rüzgarların uçağın dışındaki merdivenlerin kaymasına neden olarak, uçağın ön tarafında ve merdivenlerin kendisinde hafif hasara neden olduğunu” söyledi. Yaşanan olayda rastgele bir yaralanma yaşanmadı. Uçak için yeni merdivenler gerekecek. SOFIA takımının söylediğine nazaran, tamiratlar bir ay sürecek ve bu da Yeni Zelanda’da yapılacak bilim müşahede uçuşlarını bir müddet durduracak.

Haziran ayında Yeni Zelanda‘ya ulaşan SOFIA, “kozmik manyetik alanlar, Samanyolu’nun yapısı ve kozmik ışınların kökeni üzere çok çeşitli gök cisimlerini ve fenomenlerini” gözlemlemiş ve incelemişti.

Teleskop sistemi, NASA’nın Ay’da kesin su delili bulmasıyla ün kazanmıştı. Uçak, Dünya atmosferinde teleskop müşahedelerini bulandırabilen su buharının üzerine çıkmak için gerekli irtifada uçuyor.

SOFIA, tamir edilmesinin akabinde konutu California‘ya geri dönecek. Gözlemevi misyonunun sonuna yaklaştığı için çalışma müddetinin kaybının ne yazık ki şanssız bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Nisan ayında NASA, işletme maliyetlerinin ve üretkenliğin karşılaştırılmasını etkenlerden biri olarak göstererek, SOFIA’nın operasyonları en geç 30 Eylül‘de sonlandıracağını açıklamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.