NASA şimdi de uçaklara el attı

0 5

Daha sürdürülebilir bir uçuş çağını başlatmak için NASA Perşembe günü yaptığı açıklamada, “2030’larda havalimanlarında yolcuların görebileceği yeni jenerasyon düşük emisyonlu, tek koridorlu uçakları şekillendirmek için gereken teknolojileri geliştirmek için ortaklar aradığını” duyurdu.

NASA, yeni İştirak Teklifleri Duyurusu programının bir modülü olarak büyük ölçekli göstericilerin dizaynını, inşasını, test edilmesini ve uçmasını finanse etmek istiyor. Ajans, bilhassa, “havacılıktan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmayı ve yüksek talep gören uçak tasarımı alanında – tek koridorlu ticari uçaklarda – ABD’nin rekabet gücünü sağlamayı” hedefliyor.

NASA artık de uçaklara el attı

NASA’nın Havacılık Araştırma Misyonu Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Bob Pearce, “Önümüzdeki yıllarda global hava hareketliliği istikrarlı bir süratle büyümeye devam edecek ve tek koridorlu uçaklar bu yolcu trafiğinin birçoklarını taşımaya devam edecek” dedi. “Endüstri ile birlikte çalışan NASA, ABD havacılık sanayisinin daima global liderliğini teşvik ederken agresif çevresel gayelerimizi karşılamak için bu fırsatı değerlendirmeyi amaçlıyor.”

Bu gayret, Beyaz Saray’ın 2050 yılına kadar havacılık emisyonlarını karbon nötr hale getirmeyi hedefleyen ABD Havacılık İklim Aksiyon Planı’nın bir kesimi olarak geliyor. Bu müddete ulaşılmasına yardımcı olmak için NASA, alınan derslerin 2030’larda gelecek yeni jenerasyon tek koridorlu uçaklara uygulanabilmesi için bu göstericileri on yılın sonuna kadar hazır hale getirmeyi planlıyor. NASA, önümüzdeki yılın başlarında en az bir sanayi ortağı seçmeyi, onlara finansman ve Edwards, California’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’ndeki NASA tesislerine erişim sağlamayı planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.