NASA gezgini Perseverance, Mars’ta dolanmış kordon buldu

0 6

NASA‘nın Perseverance gezgini Mars’ta gezinmeye tüm süratiyle sürdürüyor. Geçtiğimiz periyottan bu yana birçok enteresan fotoğraf yakalayan ve toplumsal medyada gündem olmayı başaran Perseverance, Mars’ta garip çöpler bulmaya devam ediyor.

Mars’ta dolanmış kordon buldu

18 Şubat 2021 tarihinde Kızıl Gezegen’e inmeyi başaran ve yanında birtakım iniş kadrosu da götüren Perseverance, Jezero Krateri‘nde gezinmeye devam ediyor. Şimdiye kadar yaklaşık 12 km’lik yol alan gezgin, son olarak enteresan halde dolanmış kordona rastladı.

Sosyal medyanın gündemine düştü

NASA bu kordonla ilgili ayrıntılı bilgi vermese de, Perseverance’ın iniş grubuna ilişkin olduğu belirtildi. İndiği bölgenin gizemlerini çözmeye çalışan gezgin, kendinden birtakım kesimleri yakalamayı da ihmal etmiyor. Ancak görsel, toplumsal medyada gündem olmuş üzere duruyor.

Mars’a merak giderek artıyor

Haziran ayında Mars gezgini, kimi kayaların ortasına sıkışmış çöplerin fotoğrafını çekti. Birkaç hafta evvel yayınlanan “Mars kapısı” ise hayli merak uyandırdı. Artık ise 2021 yılında Kızıl Gezegen’e inerken bıraktığı atıkları toplamaya başladı.

Ayrıca bir müddet evvel “Mars yüzeyindeki ayrıntı çukur mu zirve mi” tartışması ortaya çıktı. NASA tarafından paylaşılan Mars fotoğrafları çukur ve kraterlere ilişkin. Esasen aşağıdaki görselde de kraterin yakınlaştırılmış hali bulunuyor.

Buna ek olarak Mars‘ın toprak ve kaya yapısı Dünya‘dan farklı olduğu için yeryüzü biçimleri de alışageldiğimizin dışında. Örneğin üstteki fotoğrafta solda yer alan imaj aslında bir zirve. Ancak içerisindeki çukurun içinde bir zirve daha var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.