NASA, Curiosity’nin Mars’da bulduğu önemli “Su” verilerini hakkında açıklama yaptı!

0 3

NASA, Mars’taki kil açısından güçlü, temel olarak sülfat olarak bilinen tuzlu mineralden oluşan bir bölgeye uzay aracını keşif yapması için gönderdi. Curiosity tarafından yakın vakitte yakalanan imgeleri paylaşan Uzay ajansı, gezegenin sulu geçmişi hakkında daha fazla şey öğrenmek umuduyla bu iki bölgeyi seçtiğini, manzaralarda de ortaya çıktığı üzere, su hakkında daha fazla bilgiye sahip olduklarını açıkladı.

Haber kapağında kullanılan fotoğraf, 2 Haziran 2022‘de Curiosity’nin direk kamerası tarafından çekilen altı imgeden oluşan bir mozaik. Fotoğrafta görülen pul pul kaya katmanlarının antik bir gölet yahut dere yatağında oluştuğuna inanılıyor.

NASA: “Mars’taki su hakkında değerli bilgiler var”

Merak (Curiosity), 2014’ten beri Sharp Dağı olarak bilinen 5 km yüksekliğindeki bir dağın eteklerine hakikat ilerlemesini sürdürüyordu. Bu dağın tabanında, bir vakitler akan ırmaklara ve göllere mesken sahipliği yaptığı düşünülen kil açısından güçlü bir bölge var. Geçiş bölgesinden daha üstlerde ki müşahedeler, akıntıların damlacıklarla dağıldığını gösteriyor. En sonunda ise göl çökellerinin (Sedimanter) üzerinde kum zirveleri oluşmuş.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir Merak proje bilimcisi olan Ashwin Vasavada, “Yıllardır Sharp Dağı’nda gördüğümüz göl yataklarını artık görmüyoruz. Bunun yerine, vakit zaman etraflarında akan akarsuların olduğu kuru kum dorukları üzere daha kuru iklimlere dair birçok ispat görüyoruz. Bu, tahminen de milyonlarca yıl evvel varlığını sürdüren göllerden büyük bir değişiklik.” dedi.

Bu imaj, 19 Mayıs 2022’de Curiosity’nin direk kamerası tarafından çekilmiştir

NASA, gezicinin kayaların değişen mineral bileşimine daha yeterli bakmak için geçiş bölgesindeki son örneğini yakında deleceğini de söyledi. Curiosity, Ağustos 2012‘de Mars’a inmiş ve o vakitten beri Kızıl Gezegenin iklimini ve jeolojisini incelemeye devam ediyor. Mars’ın kuvvetli kurallarına karşın şaşırtan olmayan bir formda, Curiosity yaklaşık on yıllık bir çalışmadan sonra artık aşınma belirtileri göstermeye başladı. Alüminyum jantlarından birisinin birkaç dişini kaybettiği bile biliniyor, lakin bu onun Mars’ı keşfetmesi için büyük bir telaş üzere görünmüyor.

Curiosity’nin JPL’deki proje yöneticisi Megan Lin, “Gerekirse tekerleği jant üzerinde inançla sürebileceğimizi taban testleriyle kanıtlamıştık” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.