NASA, Artemis için nihayet yeni tarih verdi

0 0

NASA’nın yeni SLS roketi ile Ay’a tekrar insan gönderme planlarının birinci ayağı olan Artemis 1 misyonu çeşitli meseleler nedeniyle daima erteleniyor. Son olarak Ian Kasırgası nedeniyle ertelenen Artemis 1 görevi için uzay ajansı yeni bir tarih verdi.

Tarih belirli oldu

NASA’nın insanlığı aya geri gönderme planının birinci adımı olan Artemis 1 görevinin 12 Kasım ve 27 Kasım tarihleri ortasında olacağını açıkladı. Birinci olarak Ağustos ayında uzaya gönderilmesi planlanan uzay aracının fırlatılması böylelikle yaklaşık 3 ay ertelenmiş oldu.

2 Ekim’de başlatılması beklenen Artemis 1 vazifesi bilindiği üzere Ian Kasırgası nedeniyle ertelendi. Fırlatma alanına verebileceği mümkün hasar nedeniyle fırlatmayı erteleyen yetkililer, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini ve Orion kapsülünü Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Araç Montaj Binası’nda muhafazaya almış durumda.

Büyük ziyana neden oldu

Ian Kasırgası, 28 Eylül Çarşamba günü Florida’ya ulaşırken bölgede büyük ziyana neden oldu. Şiddetli rüzgar ve sel ile birlikte yangın ve elektrik kesintilerine yol açan kasırganın birtakım konutları ise temellerinden söktüğü belirtiliyor. Son gelen haberlere nazaran fırlatma alanında ise değerli bir hasar bulunmuyor.

Yetkililer fırlatmadan evvel alanda daha fazla inceleme yapmayı planlıyor. Ayrıyeten bölgede NASA için çalışanların ailelerinin de ziyanları düşünülerek fırlatmanın Kasım ayına ertelendiği söz ediliyor. Bu süreçte Kennedy Uzay Merkezi çalışanları aileleri ile daha fazla ilgilenebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.