Nadir Kitap ve Kitantik’e Erişim Engellendi!

0 5

Türkiye’nin en tanınan kitap satış platformlarından biri olan Nadir Kitap ve Kitantik.com, 30 Kasım akşamında erişim pürüzüyle karşılaştı. İnternet siteleri, Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Kasım 2022 tarih ve 2022/2965 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Nadir Kitap ve Kitantik.com, paylaştıkları duyuruda erişim mahzuru kararının münasebetini şimdi öğrenmediklerini açıkladı. Siber haklar aktivisti Yaman Akdeniz ise bu sabah yaptığı paylaşımda kararla ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu.

Platformların paylaştıkları duyurular:

Adalet Bakanlığına ilişkin yayınların hukuka ters olarak satışa sunulduğu öne sürüldü:

Yaman Akdeniz tarafından paylaşılan bilgilere nazaran iki internet sitesi hakkında verilen erişim mahzuru kararının münasebeti, “Adalet Bakanlığına ilişkin yayınların hukuka karşıt olarak satışa sunulması” idi. Öte yandan Hakimlik tarafından verilen kararda münasebet, “kişilik hakkı ihlali” olarak belirtildi.

Adalet Bakanlığının hukuka muhalif olarak satışa sunulan kelam konusu yayınlarının ise “Adalet İstatistikleri” yayınlarının olduğu paylaşıldı. Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği, yayınların toplatılma talebini ise reddetti.

“Sitelerin büsbütün engellenmesi ile ilgili rastgele bir münasebet sunulmadı”

Nadir Kitap ve Kitantik.com, çevrimiçi satış platformları birer pazar yeri olarak misyon yapıyor. Yani bu platformlar kitapları kendileri satmıyor, pek çok e-ticaret sitesinde olduğu üzere çeşitli satıcıların kitap sattığı bir platform olarak misyon yapıyor.

Adalet İstatistikleri yayınları, Bakanlık tarafından fiyatsız olarak sunuluyor:

Söz konusu internet sitesinde parayla satışa konulan Adalet İstatistikleri yayınları, Adalet Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yayınlanıyor. Bu yayınlara çevrimiçi olarak bu temastan erişilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.