MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

0 3

1963 kabul tarihli 167 numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu kapsamında düzenlenen MTV, ülkemizde araba, motosiklet ve gibisi kayıtlı tüm motorlu taşıt sahiplerinin ödemesi mecburî olan bir vergidir. Motorlu taşıtlar vergisi iki taksit halinde yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödeniyor. MTV sorgulama süreci sonrası borcunuzu öğrenebilir ve MTV ödemesi için pek çok farklı sistemden birini kullanabilirsiniz.

MTV ödemesi nasıl yapılır sorusunun pek çok alternatif cevabı var. Zira internet üzerinden mutabakatlı bankanızla, Gelir Yönetimi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ya da eski adap elle ödeme yapabiliyorsunuz. Hatta tüm vergi ödemeleri için kullanabileceğiniz bir taşınabilir uygulama bile var. Gelin MTV ödemesi nasıl yapılır sorusu üzerinden motorlu taşıtlar vergisi hakkında bilmeniz gereken ayrıntılara yakından bakalım.

MTV nedir, nasıl hesaplanır, MTV ödemesi nasıl yapılır?

MTV nedir?
MTV ne vakit ödenir?
MTV borç sorgulama ve MTV borç hesaplama nasıl yapılır?
MTV ödemesi nasıl yapılır?
Yöntem #1: Vergi Dairesi müdürlüklerine giderek MTV ödemesi yapma
Yöntem #2: İnternet bankacılığı ya da banka şubelerinden MTV ödemesi yapma
Yöntem #3: Gelir Yönetimi Başkanlığı internet sitesi üzerinden MTV ödemesi yapma
Yöntem #4: GİB taşınabilir uygulaması üzerinden MTV ödemesi yapma
MTV oranları nasıl belirleniyor?
MTV son ödeme tarihi ne vakit?
MTV gecikme artırımı oranları nedir?

MTV nedir?

167 numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu kapsamında düzenlenen MTV yani motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na nazaran kayıtlı araba, motosiklet ve gibisi motorlu taşıtlarla Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı uçak ve helikopterlerin, ayrıyeten motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu bir vergidir.

MTV ne vakit ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi birebir yıl içinde iki taksit halinde ödenir. İlki 1 – 31 Ocak tarihleri ortasında, ikincisi ise 1 – 31 Temmuz tarihleri ortasında ödenmelidir. Belirlenen tarihler ortasında ödenmeyen motorlu taşıtlar vergisi borç olarak yazılacak ve faiz işlenecektir.

MTV borç sorgulama ve MTV borç hesaplama nasıl yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama ve borç hesaplama süreçlerini buradaki irtibat üzerinden ulaşabileceğiniz Gelir yönetimi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden ya da Gelir yönetimi Başkanlığı tarafından geliştirilen GİB taşınabilir uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. MTV borç sorgulamaları motorlu taşıt plakası ve araç sahibinin TC kimlik numarası ile yapılıyor.

MTV ödemesi nasıl yapılır?

  • Yöntem #1: Vergi Dairesi müdürlüklerine giderek MTV ödemesi yapma
  • Yöntem #2: İnternet bankacılığı ya da banka şubelerinden MTV ödemesi yapma
  • Yöntem #3: Gelir Yönetimi Başkanlığı internet sitesi üzerinden MTV ödemesi yapma
  • Yöntem #4: GİB taşınabilir uygulaması üzerinden MTV ödemesi yapma

Yöntem #1: Vergi Dairesi müdürlüklerine giderek MTV ödemesi yapma:

Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapmak için kullanabileceğiniz birinci yol, eski yolda size en yakın Vergi Dairesi müdürlüğüne giderek ödemeyi elden yapmaktır. Vergi Dairesi müdürlüklerinde yapılan ödemeleri nakit ya da kredi kartıyla yapabilirsiniz. Bu sistemi uygularken yanınızda MTV ödemesi yapacağınız araç hakkında birtakım evraklar getirmeniz istenebilir.

Yöntem #2: İnternet bankacılığı ya da banka şubelerinden MTV ödemesi yapma:

Vergi Dairesi müdürlüklerine gitmek yerine bankanızın size en yakın şubesine giderek de motorlu taşıtlar vergisini ödeyebilisiniz. Kim gidecek oralara derseniz bankanızın internet bankacılığını ya da taşınabilir uygulamasını kullanarak da MTV ödemesi yapabilirsiniz. Pek çok banka bu hususta hizmet vermektedir.

Yöntem #3: Gelir Yönetimi Başkanlığı internet sitesi üzerinden MTV ödemesi yapma:

Motorlu taşıtlar vergisi ödemek için kullanabileceğiniz başka bir sistem de Gelir Yönetimi Başkanlığı resmi internet sitesini kullanmaktır. Sorgulama yaptıktan ödeme ekranına geçin ve kredi kartı ya da banka bilgilerinizi girerek ödeme yapın. Fakat Gelir Yönetimi Başkanlığı resmi internet sitesinde muhakkak saatler ortasında ödeme yapılıyor. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Yöntem #4: GİB taşınabilir uygulaması üzerinden MTV ödemesi yapma:

Elbette artık dünya değişti ve Gelir Yönetimi Başkanlığının da bir taşınabilir uygulaması var. GİB isimli bu taşınabilir uygulama üzerinden pek çok farklı verginizi sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Geçmiş vergilerinizi de sorgulayabileceğiniz GİB taşınabilir uygulaması üzerinden yapılan süreçler hakkında evrak almanız da mümkün.

MTV oranları nasıl belirleniyor?

Motorlu taşıtlar vergisi oranları her yıl yine düzenlendiği için kesin bir oran söylemek gerçek olmaz. Fakat motorlu taşıtlar vergisinin belirlenme kriterleri ortasında motor hacmi, araç kıymeti ve yaşı ön planda. Taşıt pahası yüksek, motor hacmi geniş ve yaşı genç olan otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi fiyatı çok daha yüksek. 2022 Ocak MTV oranlarından örnek vermek gerekirse;

  • Taşıt pahası 70.600’ü aşmayan 1300 cc ve aşağısı 4 – 6 yaş MTV oranı 1.313 TL, birebir özelliklere sahip 16 ve üst yaşın MTV oranı 136 TL.
  • Taşıt kıymeti 177.000’i aşmayan 1601 cc – 1800 cc ortası 4 – 6 yaş MTV oranı 4.445 TL, birebir özelliklere sahip 16 ve üst yaşın MTV oranı 483 TL.
  • Taşıt kıymeti 221.000’i aşmayan 2001 cc – 2500 cc ortası 4 – 6 yaş MTV oranı 10.506 TL, tıpkı özelliklere sahip 16 ve üst yaşın MTV oranı 1.126 TL.
  • Taşıt kıymeti 442.300’ü aşan 2501 cc – 3000 cc ortası 4 – 6 yaş MTV oranı 15.982 TL, birebir özelliklere sahip 16 ve üst yaşın MTV oranı 1.713 TL
  • Taşıt kıymeti 840.700’ü aşan 4001 cc ve üstü 4 – 6 yaş MTV oranı 62.633 TL, tıpkı özelliklere sahip 16 ve üst yaşın MTV oranı 4.851 TL.

MTV son ödeme tarihi ne vakit?

Aynı yılın iki devrinde iki taksit olarak ödenen motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksidi 1 – 31 Ocak tarihleri ortasında, ikinci taksidi ise 1 – 31 Temmuz tarihleri ortasında ödenmelidir. Elbette bazı ayların iş günü sıralaması değiştiği için son ödeme tarihi sonraki ayın birinci günlerine kadar kalabilir. Kimi durumlarda ek mühletler de belirlenebiliyor.

MTV gecikme artırımı oranları nedir?

Motorlu taşıtlar vergisini ödemeniz gereken tarihler ortasında ödemediğiniz vakit, ödenmeyen her ay için mevcut borca %1.6 gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizinin durumunu ve toplam borcunuzu da MTV sorgulaması yaparken öğrenebilirsiniz.

Trafikte kayıtlı araba, motosiklet ve gibisi tüm motorlu taşıt sahiplerinin ödemesi gereken MTV nedir, MTV ödemesi nasıl yapılır, MTV sorgulama nasıl yapılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Mevzu hakkında fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.