Mozilla’dan büyük suçlama! Kullanıcıları zorluyorlar!

0 5

Mozilla’ya nazaran, bu kendi kendini tercih etme davranışından kaynaklanan tüketici ziyanı örnekleri ortasında sonlu yahut hüsrana uğramış seçim, daha düşük kalite, daha düşük yenilik, zayıf mahremiyet ve haksız kontratlar sayılabilir.

Rapor, “kendini tercih etmenin” teknoloji düzenleme alanında sıcak bir bahis olmaya devam ettiği bir vakitte geliyor; Birleşik Krallık rekabet gözlemcisi, Google ve Apple’ın pazar hakimiyetiyle ilgili “önemli endişeleri” vurgulayan bir sonuncu rapor yayınladı.

Mozilla’nın raporu, büyük teknoloji firmalarını çok çeşitli yanlış uygulama örnekleriyle suçluyor. Bunlar, bağımsız uygulama keşfini engellemeyi, birtakım şirketlerin ilgili tarayıcılarını işletim sistemleriyle nasıl paketlediğini ve bunları ana ana ekranda yahut yuva pozisyonunda işletim sistemi varsayılanı olarak nasıl ayarladığını belirtiyor.

Mozilla’dan büyük suçlama! Kullanıcıları zorluyorlar!

Mozilla ayrıyeten, Apple’ın 2020’ye kadar Safari’den varsayılan tarayıcı olmaktan çıkarmak için gerekli ayarlardan mahrum olduğunu belirterek, bağımsız başka uygulamaların kullanımının engellenmemesiyle ilgili birtakım büyük teknoloji şirketlerine davette bulundu. Raporda Safari’nin iOS’tan silinemiyor olması da vurgulanıyor.

Mozilla, birkaç yıldır Microsoft Windows bilgisayarlarında da durumun bu türlü olduğunu sav etti ve “tüketicilerin giderek daha agresif uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını ve bunların bir kısmının Microsoft’a ilişkin olmayan yazılımları kullanma kararlarını bilakis çevirmeyi, örneğin varsayılan tarayıcıyı geçersiz kılmayı amaçladığını söyledi.”.

Mozilla sözcüsü, “Tüketiciler çevrimiçi tecrübeleri üzerinde denetim sahibi olmalı ve işletim sistemi sağlayıcısının sunduğundan farklı bir şey de dahil olmak üzere hangi yazılımı kullanmak istediklerini seçebilmelidir” dedi. “İnsanlar daima rahatsız eden, baş karıştıran ve tercihlerini kendi yazılımları lehine değiştiren işletim sistemleriyle uğraş etmek zorunda kalmamalı”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.