Mozilla Firefox Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

0 3

Kullanıcıların internette gezinirken en rahatsız olduğu şeylerden biri de en son baktıkları eserle ya da rastgele bir şeyle ilgili karşılarına çıkan reklamlar. Kullanıcı gizliliği konusunda büyük sıkıntılar yaşayan dev teknoloji şirketlerinin başı ağrımaya devam ederken Mozilla Firefox bu bahiste kullanıcıları sonra derece şad edecek bir bilhassa tarayıcısını güncelledi.

Facebook başta olmak üzere birçok şirket, tıklanmalardaki ilişkileri izlemek için özel URL sorgu parametreleri kullanır. Bunun nedeni ise şirketlerin kullanıcılara internet ortamında daha şahsileştirilmiş bir reklam tecrübesi sunmak olarak açıklanıyor. Birçok kullanıcının canını sıkan bu durumla ilgili Firefox yüzleri güldürecek bir özelliği kullanıma sundu. Sorgu Parametre Sıyırması olarak isimlendirilen bu özellik ile artık Firefox’ta gezinirken şirketler, hangi temasları tıkladığınızı, nerelerde gezindiğinizi göremeyecek.

Sorgu Parametre Sıyırma özelliğini nasıl faalleştireceğiz?


Firefox’un bu yeni özelliği ‘Gelişmiş İzlenme Koruması’nın bir kesimi olarak kullanıma sunuldu. Bu özelliği şu adımları izleyerek aktifleştirebilirsiniz.

  • Ayarlar kısmından “Gizlilik ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
  • “Gelişmiş İzlenme Koruması” seçeneğini Sıkı olarak değiştirin.

Bu özelliği bâtın sekmelerde kullanmak isteyen kullanıcılara ise uzmanlardan üzücü bir haber var. Uzmanlara nazaran bu özelliği etkinleştirseniz bile zımnî sekmeden gezinirken parametreler yani nereye tıkladığınız görünebilir lakin bunun katılığıyla ilgili net bir bilgi yok.
Gizli modda bu özelliği aktifleştirmek için ise şu adımları izlemeniz kâfi olacaktır.

  • Adres çubuğuna about:config yazın ve aratın
  • Aşağıdaki fotoğraftaki üzere ‘privacy.query_stripping.enabled.pbmode’ seçeneğini True olarak işaretleyin.

Uygulama dün prestijiyle kullanıma sunuldu ve bugün erişilebilir durumda. Yeni bilhassa ilgili rastgele bir problemle karşılaşırsanız, ayarlarınızı tekrar “Standart” yani eski haline getirebiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.