Microsoft Edge tarayıcısından tarihi başarı! Apple’ı geride bıraktı!

0 5

Tarayıcı izleme şirketi olan StatCounter‘a nazaran Microsoft Edge, %10‘a varan pazar hissesiyle artık en tanınan ikinci masaüstü tarayıcısı oldu. Google Chrome %67‘lik hisseyle bir numaralı tarayıcı olmaya devam ederken, Apple‘ın Safari’si Firefox’un üzerinde üçüncü sıraya geriledi.

Edge’in Chromium sürümü 2020’de piyasaya sürüldü, lakin Microsoft, şirketin Internet Explorer’ın yerini alması için 2015’te Windows 10 için tarayıcıyı oluşturmuştu ve ismi Microsoft Edge Legacy idi. Windows 10’da ağır bir formda tanıtılmasına ve “Sekmeleri bir kenara koy” ve “Sekme ön izlemeleri” üzere enteresan fikirler içermesine karşın bu tarayıcı pek işe yaramadı.

Microsoft Edge, en tanınan ikinci masaüstü tarayıcısı oldu

Windows 10’ün varsayılan tarayıcısının başarısız olmasının birçok nedeni vardı. Fakat kıymetli bir tanesi, yıllık Windows 10 özellik güncellemelerine bağlı Edge eklentileri ve tarayıcı güncellemeleri de dahil olmak üzere, şirketin ekosistemi tasarlama haliydi.

Microsoft, Edge Legacy’yi bitirdi ve eski tarayıcıyı Chromium tabanlı Edge ile değiştirdi. Chromium Edge’in piyasaya sürülmesinin akabinde şirket, yeni eklemelerle güncellemeye devam etti. Bu gayretler, Chrome’un sadık kullanıcı tabanını ikna etmek için kâfi olmasa da Edge mutlaka rakiplerinden pazar hissesini almayı başardı.

Nisan 2021‘de Safari, masaüstü tarayıcı pazarının %10’una yakın hissesiyle ikinci sırada yer alırken, Edge ise %7,96 ile üçüncü sırada yer alıyordu. Firefox %7,78 ile dördüncü sıradaydı.

Nisan 2022 pazar hissesi raporunda ise işler değişti ve Microsoft Edge artık tarayıcı pazarındaki %10’luk hissesi geçti. Google Chrome 0,65 hisse kaybederken genel manada %66,64’e düştü, Edge ise 0,42’lik bir oran kazandı ve artık %10,07 hisseye sahip.

Safari %9.61 hisse ile Edge’in gerisinde, Firefox %7.86 ve Opera %2.43’e düştü. Edge, masaüstü ortamında epeyce düzgün durumda görünüyor, fakat Chrome ve Safari’nin pazar önderi olduğu taşınabilir pazarda rastgele bir değişiklik yok. Edge, taşınabilir platformlarda görünmüyor ve StatCounter’ın en âlâ beş taşınabilir tarayıcı listesinde ismi geçmiyor. Edge masaüstü pazarında büyümeye devam ederken Chrome’u geçebilecek mi daima bir arada göreceğiz.

Chromium Edge’i şimdi denemediyseniz, katiyen Microsoft’un yeni tarayıcısını denemelisiniz. Son birkaç ayda birkaç yeni uygunlaştırma aldı ve uyku sekmeleri özelliği artık çok daha tesirli ve hoş görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.