Microsoft Edge, Önemli Bir Pazarda Google Chrome’u Geçti

0 5

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un internet tarayıcısı olan Internet Explorer’a veda etmiştik. O periyotta en çok yapılan latifelerden biri “Bugüne kadar kullandığımız en uygun Google Chrome indirme aracı” idi. Explorer’in yerini Microsoft Edge alırken, Chrome’un hakimiyeti de devam ediyordu.

Yeni yapılan araştırmalar, Microsoft Edge‘in Chrome’un tahtına yerleşmeyi başaramasa da kimi pazarlarda daha çok tercih edilen bir alternatif haline geldiğini gösteriyor. Üstelik bu pazar o denli küçük bir pazar da değil, işletmelerdeki çalışanların tercih ettiği tarayıcı pazarı.

Çalışanlar Microsoft Edge’e daha yakın

TechRadar Pro tarafından yapılan bir araştırmada 3000 çalışan ile görüşüldü. Perimeter 81 ile işbirliği içinde yürütülen bu çalışmaya nazaran Microsoft Edge, %33,77’lik tercih oranıyla çalışanların birinci tercihi oldu. Google Chrome ise ikinci sırayı aldı.

Her ne kadar Chrome’un sahip olduğu %33,01’lik hisse da epeyce yakın olsa da Microsoft Edge’in net bir halde daha çok tercih edildiği göze çarpıyor. Edge’in Statcounter tarafından yapılan araştırmalarda genel internet kullanıcıları tarafından tercih oranının %4 civarında olması da Microsoft’un tarayıcısının bu pazardaki muvaffakiyetini daha çarpıcı hale getiriyor.

Edge’in işi kolay değil

Çalışanlar tarafından iş yerinde kullanılsa da Microsoft Edge şimdi pazar liderliğini almaya çalışabilecek bir pozisyonda değil. Bölümün kıymetli aktörlerinden olan Firefox’u geçmiş olsa da Edge’in önünde şimdi Safari ve Chrome gibi iki rakibi var ve pazar hissesi her iki rakibinin de çok altında. Ek olarak Chrome’un Android aygıtlarda, Safari’nin ise iOS aygıtlarda varsayılan tarayıcı olması Microsoft için bir diğer sorun.

Yine de Edge şu evrede, yaşadığı kimi problemlere karşın devam eden pazarlama kampanyaları ve Windows 11’e direkt entegre olması üzere özellikleri sayesinde kendine yeni kullanıcılar bulmaya devam ediyor. İşletmeler açısından Edge’in tercih edilmesi, farklı bir formda konutlarda Edge’in kullanımının yayılmasını destekleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.