Merkez Bankası yıl sonu dolar tahmini korkuttu!

0 6

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Piyasa İştirakçileri Anketi’nde çıkan yeni dolar ve enflasyon varsayımlarını açıkladı. Amerikan Merkez Bankası FED‘in faiz artırımı ile başlayan dolar kurundaki yükselme için yıl sonu iddiası yapıldı.

Yapılan ankete nazaran yıl sonu enflasyon iddiasında büyük bir artış gözlemlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her ay gerçekleştirdiği Piyasa İştirakçileri Anketi’nin nisan ayı sonuçları paylaşıldı. Bu sonuçlara nazaran yıl sonu için beklenen dolar kurundaki artış daha da yükseldi.

Merkez Bankası yıl sonu dolar varsayımı korkuttu!

Finansal ve gerçek bölümdeki uzmanların katıldığı anket, yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisini ortaya koydu. Merkez Bankası tarafından paylaşılan anket sonuçlarına nazaran cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi %57,92 oldu. Bu oran, geçtiğimiz anket devrinde %46,44 olarak belirlenmişti.

Yıl sonu enflasyon beklentisi: %57,92 olarak belirlendi. Enflasyon ve global besin ile çip kıtlığı üzere sorunlar şu anda tüm ülkelerin sorunu. Lakin bu durum bilhassa Türkiye’yi daha berbat etkiliyor desek yanlış olmaz. Çünkü Rusya Ukrayna savaşı da bölgede önemli bir gerginlik yarattı. Küresel manada bir mühlet daha sorunların devam etmesi bekleniyor. Piyasalarda da önemli gerginlik yaratan enflasyon artışı dolar kurundaki üst taraflı hareketlenme ile daha tehlikeli bir hale gelebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.