Merkez Bankası yeni faiz kararını duyurdu!

0 11

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeni faiz kararını bugün açıklaması bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl indirilen faiz oranı ile dolar kurunda bir yükselme kelam konusuydu. Akabinde Kur Muhafazalı TL Mevduat sistemi ile denetim altına alınmaya çalışılan dolar kuru Amerikan Merkez Bankası FED‘in faiz artırımıyla tekrar yükselişe geçti.

Bu kapsamda bütün gözler bugün Merkez Bankası‘nın açıklayacağı faiz kararına odaklanmıştı. Beklentilerin istikametinde bir kararla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizi sabit tutmaya karar verdi.

Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı!

Global enflasyon ve Rusya Ukrayna savaşı üzere tesirlerle doların üzerindeki baskı arttı. Hal bu türlü olunca da Türk Lirası’nın kıymeti de azalmaya başladı. Belirsizlikler dolar kurunda yaşananlar enflasyonu da baskılayan sebeplerden biri. Yani tüm etkenlerin birbiri ile iç içe olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Merkez Bankası bu kapsamda yeni faiz kararını da açıkladı. Faiz oranını sabit tutan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kararının açıklanmasının akabinde kurda ufak oynamalar da başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.