Matrix gerçek mi oluyor? Robotlar ilk defa isyan etti! Tarihi olay!

0 6

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco kenti, daha evvel hiç görülmedik bir olaya konut sahipliği yaptı. Akşam saatleri gerçekleşen olayda, otonom ticari taksi markası olarak bilinen Cruise şirketine ilişkin bir taksi, sebepsiz yere işlek bir caddenin ortasında kontak kapattı.

Henüz bu aracın neden durduğu etraf sakinleri ve öteki araç şoförleri tarafından anlaşılamamışken, tıpkı firmaya ilişkin 4 otonom araç daha gelerek tıpkı bölgede kontak kapatınca, yol büsbütün trafiğe kapanmış oldu.

Matrix gerçek mi oluyor? Robotlar birinci kere isyan etti! Tarihi olay!

Çevreden geçenlerin tüm müdahale ve uygulama üzerinden taksileri faal etme uğraşlarına karşın sonuç alınamayınca deva, mevzuyu taksilerin geliştirici şirketi olan Cruise ile bağlantıya geçilmesi oldu. Çabucak uzaktan irtibat usulüyle yolu kapayan 5 otonom ticari taksiye müdahale eden Cruise mühendisleri, bu sayede yolu ve trafiği tekrar açmış oldu. Araçlar ise gerekli düzenlemelerin yapılması ve arızanın tespit edilebilmesi için genel merkeze çekildi.

Normal koşullar altında yalnızca müsait buldukları yere park ederek yolcu bekleyen ve bugüne kadar böylesi bir olaya hiç karışmayan otonom araçların, 5’inin birden birebir bölgede tıpkı yanılgıyı vermesinin sebebinin ne olduğu merak edilirken, şu ana kadar araçların sahibi olan Cruise şirketinden yapılmış rastgele bir açıklama bulunmuyor.

Ancak sebep her ne olursa olsun otonom araçlar tarafından gerçekleştirilen bu hareket, komplo teorisyenleri tarafından “robotların birinci isyanı” olarak isimlendirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.