Masum Gibi Görünüp Verilerimizi Toplayan Uygulamalar

0 2

Telefonlarımızda onlarca, uygulama mağazalarında ise yüzlerce uygulama mevcut. Örneğin; fotoğraflarınızı düzenlemek için bir uygulama istediğinizde mağazada sizi bir sürü uygulama karşılıyor ve hangisinin işinize yarayıp yaramadığını anlamak bile zorlaşıyor.  

Madalyonun bir de başka yüzüne bakacak olursak; ne kadar fazla uygulama varsa datalarımız de o kadar çok toplanıyor demek. Yani pozisyon, adres, fotoğraf üzere bilgilerimizin yanlış ellere geçmesi an problemi haline geliyor. Fobito isimli YouTube kanalımızda uzun bir süredir ‘Melek Yüzlü Şeytan Uygulamalar’ serisiyle, bu uygulamalardan ve sakıncalarından bahsediyoruz. Gelin, o uygulamalara ve neden bu türlü nitelediğimize bir bakalım.  

Reklamsız YouTube kullanmak sadece bir hayaldi…

İnternet üzerinden müzik dinlemek, dizi yahut sinema izlemek hiçbir aboneliğiniz yoksa epeyce sıkıntı bir hale geldi. Girdiğimiz her sitede, tıkladığımız her yerde karşımıza reklamlar çıkıyor. YouTube Vanced’ın vaatleri ise Premium aboneliğe gereksiniminiz kalmadan YouTube üzerinden görüntü izleyebilecek olmanız. Lakin durum pek de temiz değildi.  

YouTube Vanced, inançlı olmadığı üzere yasa dışı bir uygulama olduğu için yaklaşık 7 ay evvel kapatılmıştı. Bir müddet evvel de öteki bir geliştirici grubu uygulamayı Revanced ismiyle tekrar hayata geçireceklerini duyurdu. Şu anda YouTube Vanced, sırf APK olarak indirilebiliyor lakin telefonunuza yahut rastgele bir aygıtınıza bilmediğiniz ve birden fazla inançlı olmayan sitelerden uygulama yüklemeniz de farklı problemlere yol açabilir.  

Instagram’dan sizi kimin engellediğini ve takibi bıraktığını görmek bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir.

Gelişen internet dünyası neredeyse her bahse bakış açımızı değiştirmeye başladı. Diyelim ki bir arkadaşımız bizi Instagram’dan takip etmeyi bıraktı. Bunu gördüğü anda birçok insan kendisini takip etmeyen arkadaşını takip etmeyi bırakacaktır. Pekala ya görmüyorsak? 

Takipçi sayımız gittikçe azalırken bizi kimlerin geri takip etmediğini görememek hudut bozucu olabiliyor. Üstelik binlerce kişiyi takip ediyorsanız ve onlar da sizi takip ediyorsa bu ayrımı yapmak çok daha güç. Tam da bu noktada da InstaFollowers gibisi uygulamalara başvurabiliyoruz. Lakin bu uygulamalar, sizin datalarınızı almakla kalmıyor; tıpkı vakitte tüm arkadaşlarınızın da güvenliğini tehlikeye atıyor. Üstelik hesabınızın şifresini girmenizi isteyen bu uygulamalar, hesabınızın çalınmasına da sebep olabiliyor.

Telefonumuzun depolama alanını temizlemek bu kadar da güç değil.

Bir periyot bu uygulamalar o kadar meşhurdu ki neredeyse hepimizin telefonunda misal bir uygulama vardı. Fakat üstteki videomuzda da anlattığımız üzere, bu uygulamaların yaptığı çok fazla bir şey yok. Hatta yararı olmadığı gibi tüm uygulamalarımıza ve bilgilerimize erişim müsaadesi veriyoruz.  

Unutmamak gerekiyor ki hiçbir uygulama telefonunuzun RAM’ini artıracak güce sahip olamaz. Bu sebeple de telefonunuzda daha fazla depolama alanı ve daha güzel performans istiyorsanız emsal uygulamaları indirmemeniz de yarar var. Uygulama konum, uygulama aktiflikleri, şahsî bilgiler de dahil olmak üzere birçok şahsî bilginize erişim müsaadesi istiyor. 

En şeytani kısma geçiyoruz… 

 

WhatsApp’tan yahut rastgele bir platformdan konuştuğunuz insanın bir oburuyla daha konuştuğunu düşünüyorsanız ne yaparsınız? Evet, diğer bir beşerle daha konuşabilir. Şayet bu türlü bir durumla karşılaşır ve merak ederseniz de yanlışsız olan gidip bunu karşınızdaki şahsa sormaktır. Lakin birçok insan konuşmak yerine farklı formüller tercih edebiliyor. Üstte da bahsetmiş olduğumuz WhatsApp Online Takibi uygulaması üzere.  

Bu uygulama sayesinde numarasını girdiğiniz kişinin ne vakit çevrim içi olduğu ne vakit WhatsApp uygulamasından çıktığı görülebiliyor. Lakin burada şunu söylememiz gerekiyor; bu tip uygulamalar yasal değil. Yani siz bunu yaptığınız vakit karşınızdaki insan sizi dava edebilir ve bu sebeple mahpusa bile girebilirsiniz. Alışılmış ki farklı sitelere numaranızla kayıt yapılabilir ve telefonunuza spam iletileri yağabilir. Neyse ki bu uygulama şu anda uygulama mağazalarında mevcut değil. 

Tanımadığınız bir numaradan arandıysanız ne yapmamalısınız? Mutlaka bu uygulamalardan uzak durmalısınız. 

Telefonunuza tanımadığınız bir numaradan bildiri yahut arama geldiyse kim olduğunu merak etmeniz çok olağan. Lakin siber kabahatlerin, dolandırıcılık olayların ziyadesiyle arttığı şu günlerde bilmediğiniz bir numarayı geri aramak bile sakıncalı olabilir. Bu sebeple yapılabilecek en mantıklı şeylerden biri; kelam konusu numaranın sizi tekrar aramasını beklemek yahut bildiri atmak olacaktır.  

Ancak birçok insan bu türlü yapmıyor. Telefonun uygulama mağazasına girip “Kim Arıyor?” ve gibisi uygulamaları indirerek, kendisini arayan kişinin kim olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bu üzere uygulamalar maalesef ki tüm bireylerimize, ağ ve telefon bilgilerimize erişim müsaadesi istiyor. Üstelik uygulamanın geliştiricileri de bilgilendirme metninde bilgileri ‘çaldıklarını’ açıkça belirtmiş. Doğal ki şu anda ülkemizdeki yasalar gereği uygulamanın bu özelliği ülkemizde kullanılamıyor. 

Önermediğimiz bir öbür uygulama ise WhatsApp’ın kendisinden bile daha fazla özellik sunan lakin karşılığını bilgi olarak alan; WhatsApp Plus. 

WhatsApp, dünya üzerinde en çok tercih edilen iletileşme uygulamalarından biri haline geldi. Hal bu türlü olunca da uygulamanın birçok kopyası geliştirildi. Bu videomuzda ele aldığımız WhatsApp Plus’ta özgün uygulamayla neredeyse birebir tıpkı. Lakin orijinalinin yerine tercih edilmesinin sebebi; birçok özelliğin uygulamaya WhatsApp’tan önce gelmesiydi. 

Örneğin görüntüde da görmüş olduğunuz gibi silinen bildiriler özelliği uzun bir mühlet evvel WhatsApp Plus’ta vardı. Lakin sorun şu ki; üçüncü parti bir uygulama olması sebebiyle pek de emniyetli bir yanı yok. Daha evvelki uygulamalarda da gördüğümüz üzere farklı şahısların eline geçen datalarımız aracılığıyla çeşitli sitelere sizin isminize üyelikler açılabilir ve telefonunuz hiç susmayabilir. Alışılmış ki bu bilgilerimizin toplanmasının yanında en kolay problemlerden biri.  

Meraklı olmanın çok da âlâ bir şey olmadığını bizlere gösteren uygulama: LiLi. 

Sosyal medyanın hayatımıza kattığı bir öbür şey de ‘stalk’ yapmak. Stalk telaffuzunun ne olduğunu bilmeyenler için kısaca şöyle özetleyebiliriz; zımnî ve görünmeyecek biçimde bir kişiyi takip etmek manasına geliyor. Lakin Instagram’da gizli hesapları stalklamak pek de mümkün değil. Bu sebeple de “Ben bu hesabın paylaşımlarını göreceğim” diye ısrarcı şahıslar, çeşitli sistemlere başvurabiliyor. 

Bu sistemlerin başında da uygulama mağazasında türlü türlü versiyonunu bulabileceğiniz ve birden fazla hiçbir işe yaramayan uygulama bizi karşılıyor. LiLi de kapatılmadan evvel bu uygulamalardan biriydi. Uygulamaya girdiğiniz vakit hesabınızda ekli olan arkadaşlarınız otomatik olarak uygulamanın listesine ekleniyordu. Lakin sizin bu bilgileriniz uygulamanın bot hesap havuzuna eklendiği için hesabınızdan birçok insanı takip edebiliyorlardı. Yani hesabınızın takip etme yetkisi, öbür insanların eline geçiyordu.

Dizi, sinema izlemek ve daha birçok maksatla kullandığımız VPN uygulamaları da sandığınız kadar suçsuz değil. 

Hatırlarsınız ki Rusya–Ukrayna ortasındaki savaş sonrası da VPN kullanımı yeniden gündeme gelmiş ve beşerler bu formda internette çeşitli sitelere bağlanmaya çalışmıştı. VPN uygulamaları ülkemizde de sıklıkla tercih edilebiliyor.  

Ancak burada dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar var. Neredeyse hepimiz kendi telefon, tablet üzere cihazlarımıza şifrelerimizi kaydediyoruz. VPN uygulaması kullandığınızda da datalarınız farklı bir ülkeye aktarılmış oluyor. Yani özetle; maalesef ki verilerinizin çalınması an problemi. 

Bu uygulamayı kullanmak ciddi bir cürüm. 

Sevdiğimiz yahut sevmediğimiz bir insanın WhatsApp konuşmalarına erişim sağlama fikri birtakım durumlarda mantıklı geliyor olabilir. Lakin bir kişinin isteği olmadan bu usul bir uygulama aracılığıyla konuşmalarını takip etmek, kayıt altına almak ciddi bir kabahat. Münasebetiyle uygulamayı kullanmak bile sorun teşkil ediyor. Bu sebeple de videomuzda da uygulamayı denemek yerine tehlikelerinden bahsettik.  

Seen isimli uygulama, daha evvel de bahsetmiş olduğumuz online takip uygulamalarıyla hayli emsal bir sisteme sahip. Lakin yeniden söylememiz gerekiyor ki; bu uygulamaları kullanmak yasal değil. Dolayısıyla da sadece datalarınızın çalınmasıyla kalmayıp büyük cezalara da çarptırılabilirsiniz.  

Telefonunuzu ve data güvenliğinizi tehdit eden öteki uygulamaların listesine buradan ulaşabilirsiniz:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.