Marmara Üniversitesini hackleyen hacker: Devletime zarar verecek bir şey yapmam

0 6

Teknolojinin gelişmesi bir taraftan günlük yaşantımızı kolaylaştırırken, öteki bir taraftansa daha evvel hiçbir halde var olmayan tehlikeler artık günlük hayatımızın en büyük kabuslarından biri haline gelebiliyor. Neden mi bahsediyoruz? Tabi ki siber güvenlik ve siber korsanlardan.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin en büyük ve en esaslı üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi sistemlerinin hacklenmesi, bir sefer daha akıllara ne kadar inançtayız sorusunu getirdi. Üstelik tezlere nazaran üniversite sistemini hackleyen kişi yalnızca 17 yaşında bir çocuk.

Marmara Üniversitesini hackleyen hacker: Devletime ziyan verecek bir şey yapmam

Öyle ki “YUBA” mahlasını kullanan kişi, üniversite sistemini ele geçirdikten sonra buradan edindiği bilgilerle üniversite yetkilileriyle irtibata geçti. Muhatabına SMS gönderen YUBA, kendisinin devlete ziyan vermeyecek bir kişi olduğunu ve sistemde bir açık bulunca sistemi hacklediğini, kendisiyle bağlantıya geçilmesi halinde ise açığın ne olduğunu söyleyeceğini belirtti.

Buraya kadar her şey pek pak lakin YUBA’nın söylemediği bir şey var, o da hackleme esnasında üniversite veritabanında kayıtlı olan 5.698 kişinin bilgilerinin de ele geçirilmiş olması. Elbette bu son durum, YUBA’nın belirttiği kadar yeterli niyetli olmadığını gösteriyor.

Öte yandan bu bilgisayar korsanı ele geçirilmeden yaşının 17 olduğunu teyit etme imkanımız da bulunmuyor. Şayet YUBA isimli korsan nitekim yaklaşık 6.000 kişinin bilgilerini ele geçirdiyse, tahminen de 17 yaşını kanunlardan kurtulabilmek maksadıyla uydurmuş olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.