LUNA’nın çöküşten günler sonra pompalamasının nedeni ne?

0 4

Kripto para topluluğunu şok eden büyük bir çöküşün akabinde Terra ( LUNA ) tokeni, yatırımcıların bir kısmı kripto paranın yine dirilişine bahse girerken bir pompalama faaliyetine şahit oluyor.

LUNA’nın çöküşten günler sonra pompalamasının nedeni ne?

LUNA, 1 dolarlık sabit pahasını korumak için Terraform Labs tarafından algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) ile birlikte geliştirilen bir tokendir. Bilindiği üzere 9 Mayıs ile 14 Mayıs ortasında UST, 1 $’dan 0.15 $’a düşerek %85 ​​oranında kıymet kaybetti.

UST 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Luna, bu haftanın başlarında dolardan ayrılan ve bir sentin altına düşen UST ile olan kontağı nedeniyle çöktü. LUNA’nın fiyatı 9 Mayıs’ta 62 dolardan 14 Mayıs’ta bir sentin altına düşerek %99 oranında kıymet kaybetti.

LUNA 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak:CoinGecko

Coingecko.com’a nazaran, basın saatine nazaran, LUNA 13 Mayıs’dan 14 Mayıs’a (son 24 saatte) %364 artışla 0,0004 dolardan süreç görmeye başladı.

LUNA 24 saat fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Marj ticaretinin büyük borsalar tarafından tekrar listeleme belirtisi olmaksızın askıya alındığı göz önüne alındığında, pompa faaliyetinin LUNA’yı açığa çıkarmadaki zorluklardan kaynaklandığı varsayılabilir.

Senaryo, makul bir fiyattan açığa satmak emeliyle büyük ölçülerde borç alan kısa konumlar ile tokenin pahasının artması için kusursuz bir ortam yaratır.

Terra’nın kurucusu özür diledi

Pompa birebir vakitte Terra’nın kurucusu Do Kwon’un yatırımcılardan ve genel LUNA topluluğundan özür dilemesiyle birebir vakte denk geldi.

Kwon, Twitter hesabı aracılığıyla, kurucuların varlıklar paha kaybetmeden evvel büyük karlar elde ettiği öbür kripto dolandırıcılıklarının bilakis, çöküşten yarar sağlamadığını belirtti.

Kazaya cevap olarak, Terraform Lab, birtakım yatırımcıların kazadan kar sağlamayı umarak blok zincirini tekrar başlatmaya karar verdi.

Kimi kripto gözlemcileri ve yatırımcıları, artık Terra’yı 2021’de pahasında değerli bir artış kaydeden Shiba Inu üzere göğüs paralarına benzetiyorlar. Terra’nın çöküşünden kaynaklanan panik nedeniyle, SHIB üzere kripto para ünitelerinin eksikliği nedeniyle birebir yazgısı paylaşabileceğine dair kaygılar var.

Terra’nın çöküşünün akabinde, Kwon’un ABD dolarına sabitlenecek olan Basis Cash de dahil olmak üzere başarısız bir stabilcoin geçmişine sahip olduğu da ortaya çıktı . Lakin, stabilcoin 1 doların altında süreç gördükten sonra bunu başaramadı.

İronik olarak, LUNA çöküşünden sekiz gün evvel Kwon, Amerikalı-Kanadalı satranç oyuncusu Alexandra Botez ile yaptığı bir röportajda , kripto alanına giren şirketlerin % 95’inin öleceğini ve “şirketlerin ölmesini izlemenin de cümbüşü olduğunu” belirttiğini tekrar hatırlatalım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.