LoL Şampiyonu Kled’in En İyi Rünleri

0 14

League of Legends (LoL), kendi cihanında birçok güçlü karakter ile karşımıza çıkıyor. Doğal ki kıssaya nazaran güçlü olan ve oyun içerisinde güçlü olan karakterler birbirlerinden farklılık gösteriyor. Sonuçta League of Legends tek kişilik bir oyun değil. Bu yüzden karakterlerin gücünde oyuncunun o karakteri nasıl oynadığı, hangi rünleri kullandığı üzere faktörler oyun gidişatını olumlu yahut olumsuz tarafta etkileyebiliyor. Sonuç olarak işin sonucunu grup oyununun ne kadar düzgün olduğu belirlese de, koridor safhasından elinizden geleni yapmak da değerli…

Rünler oyun gidişatını etkileyen en temel faktörlerden bir tanesi. Karaktere uygun bir rün seçmemek oyun gidişatında çok pişman olmanıza sebep olabilir. Oyunun geç safhalarında rünler başlangıca kıyasla daha az bir tesire sahip olsa da, o düzeye gelene kadar en yakın dostunuz olabiliyor. Bilhassa 1’e1 savaşların döndüğü orta koridor ve üst koridor da rünler ekstra değer taşıyabiliyor. Artık LoL şampiyonlarından üst koridorun Meczup Bozuk Süvarisi Kled’i tanıyalım ve en düzgün Kled rünlerine yakından bakalım.

LoL şampiyonu Kled’i tanıyalım:

Doğuma büyüme Yordle’lı olan Kled, günümüzde varlığını Noxus’da muhakkak ediyor. Mecnun Bozuk lakabının hakkını ziyadesiyle veren Kled, çok da aklı başında bir karaktermiş üzere gözükmüyor. Çoklukla üst koridorda karşımıza çıkan Kled, savaşırken ödlek dostu Skaarl’la birlikte saldırıyor. Skaarl ödlek bir kertenkele olsa da, Skaarl’ı öldürmeden Kled’i öldürmek pek mümkün olmuyor. Bu durumda Kled’in kendince tank bir karakter olmasını ve savaşlarda 2 canlı olmasını sağlıyor.

Kled 1’e1 dövüşlerde epey güçlü bir karakter hasar epey güçlü olmasının yanı sıra yeteneklerini isabetli kullanması, Kled’i kitle denetim açısından da güçlü bir pozisyona getiriyor. Hareketlilik konusunda da kendince âlâ bir konumda olan Kled’in en zayıf olduğu an bineğinden düştü an olabilir. Bu durumda kullanabileceği farklı yetenekleri olsa da, hareketlilik, menzil, kitle denetim vb. özelliklerinden epeyce fazla kaybettiği için Kled bineğinden düştüğünde hayli kırılgan bir hale bürünüyor.

Grup savaşları Kled’in güçlü olduğu öteki bir senaryo. Kled’in yetenekleri genel olarak tek kişilik maksatlara yönelik olsa da, ulti yeteneğinden kazandığı yüksek hareket suratı tüm kadrosunu etkilediği için tesirli bir ekip savaşı başlatma yeteneği olarak kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra karakter ön safhalarda rahat bir formda oynayabildiği için kadronun saldırmaları gereken durumu ve vakti yaratabiliyor.

LoL şampiyonlarından Kled’in en yeterli rünleri:

Yenilmez
Zafer
Efsane: Çeviklik
Son Direniş
Tahrip
Kemik Zırh
İkinci Talih

Kled 1’e1 dövüşlerde epey güçlü bir karakter ve bineği altında olduğu sürece de bu gücünü müdafaaya devam ediyor. Bu yüzden uzun vadeli savaşlar Kled için uygun olabililiyor. Kled genel olarak offtank denilen yarı defansif, yarı ofansif bir role yatkınlığı ile biliniyor. Bu türlü bir rolde olmasına karşın atak suratı konusunda epey güçlü bir karakter. Bu yüzden uzun savaşlara ve hücum suratına yönelik yapılan rün tercihleri Kled için epeyce efektif olabiliyor. Bunun yanı sıra genel olarak rün seçimler karşıdaki şampiyona nazaran seçilmesi gerekese de League of Legends’ın metası daima değişkenlik gösterdiği için birtakım rünler vakit zaman çok güçlü olabiliyor. Rünlerin karakterlere nazaran efektif olduğu durumlarda tam olarak bu biçim yerlerde kendini aşikâr ediyor.

Uzun soluklu savaşların vazgeçilmez rünü: Yenilmez

Rakip şampiyona hasar veren olağan akınlar yahut yetenekler beş saniyeliğine 2 yenilmez yükü kazandırarak yük başına 2 ila 4.5 Değişken Kuvvet kazanmanızı sağlar. En fazla 12 yük birikir. Menzilli şampiyonlar olağan hücum başına yalnızca 1 yük kazanır. Azami yüke ulaşıldığında şampiyonlara verdiğiniz hasarın %9 kadarına muadil ölçüde güzelleşirsiniz (menzilli şampiyonlar için %6).

Alt etme sonrası hayatta kalma bahtı için: Zafer

Alt etmeler eksik canının %12 kadarını yeniler ve fazladan 20 altın sağlar.

Taarruz süratiyle memnun olanlar için: Efsane: Çeviklik

%3 Taarruz Suratı ve Efsane yükü başına fazladan %1.5 Akın Suratı daha kazanırsın (en fazla 10 yük). Her şampiyonu alt etme, destansı ve büyük canavar kesme ve minyon biçme, efsane yükü biriktirmede ilerleme sağlar.

Düşük canlı savaşlarda avantajlı olmak için: Son Direniş

%60 can ölçüsünün altındayken şampiyonlara %5 ila %11 fazladan hasar verirsin. En yüksek hasar, %30 can miktarındayken verilir.

Savaşmak yerine objektif yapmayı tercih edenler için: Tahrip

Bir kuleye en fazla 600 metredeyken kuleye yönelik kuvvetli bir hücum için üç saniye boyunca güç toplarsın. Bu güçlü atak 100 (+ azami canının %35 kadarı) ek Fizikî Hasar verir.

  • Bekleme Mühleti: 45 saniye.

Art geriye gelen akınlarda hasar azaltma için: Kemik Zırh

Bir rakip şampiyondan hasar aldıktan sonra, bu rakibin sana isabet ettirdiği 3 yetenek yahut hücum 30 ila 60 daha az hasar verir.

  • Mühlet: 1.5 saniye
  • Bekleme Müddeti: 45 saniye

Ufak bir can yenilenmesi için: İkinci Baht

Bir rakip şampiyondan hasar aldıktan sonra 10 saniye içinde eksik can ölçüsünün %4 kadarı +6 can yenilersin.

LoL’de Kled’in sahip olduğu yetenekler nelerdir?

  • Pasif / Ödlek Kertenkele Skaarl
  • Q / Ayı Oltası
  • W / Vahşet Sevdası
  • E / Yardır
  • R / Hücuuuuuuuum!!!!!

Pasif / Ödlek Kertenkele Skaarl

Kled kendisinin yerine hasar alan muteber bineği Skaarl’ın doruğunda hareket eder. Skaarl’ın canı tükendiği vakit Kled yere iner. B bineksiz haldeyken Kled’in yetenekleri değişir ve Mecnun Bozuk Süvari şampiyonlara daha az hasar verir. Kled rakipleriyle savaşarak Skaarl’ın yüreğini yenileyebilir. Azami cürete ulaştığında Kled Skaarl’ın canının bir ölçüsüyle bineğinin sırtına atlar.

Q / Ayı Oltası

Kled bir rakip şampiyona hasar verip ona takılan bir ayı tuzağı atar. Gayesi kısa bir müddet bağlı kalırsa fazladan fizikî hasar alır ve Kled’e hakikat çekilir. Kled bineğinden farklı düştüğünde bu yeteneğin yerini Cep Piştovu alır. Cep Piştovu ile yapılan atış Kled’i geri savurur ve cüret yeniler.

W / Vahşet Sevdası

Kled dört taarruz boyunca muazzam bir hücum suratı kazanır. Dördünü akın fazladan hasar verir.

E / Yardır

Kled fizikî hasar verecek halde atılır ve kısa müddetliğine sürat artışı kazanır. Kled bu yeteneği yine kullanarak birinci gayesinin üzerinden tekrar atılıp birinci verdiği hasarı tekrar verebilir.

R / Hücuuuuuuuum!!!!!

Kled ve Skaarl bir pozisyona hamle ederek gerilerinde sürat sağlayan bir iz bırakır ve bir kalkan kazanır. Skaarl karşılarına çıkan birinci rakip şampiyona kilitlenir ve ona çarpar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.