Kripto piyasa değeri, 2022’nin ilk yarısında ne kadar değer kaybetti?

0 3

Terraform Labs’ın stabilcoini TerraUSD (UST) ve lokal tokeni Terra’nın ( LUNA ) geniş çapta duyurulan çöküşünden sonra, Celsius müşterilerin para çekme süreçlerini durdurdu ve Three Arrows Capital iflasa sürüklenerek kripto para piyasasını dar bir noktaya getirerek değerli bir düşüş kaydetti. Pekala 2022 yılının birinci yarısına geldiğimizde, kripto piyasasındaki kayıp ne kadar oldu?

Kripto piyasa pahası, 2022’nin birinci yarısında ne kadar bedel kaybetti?

1 Temmuz’da alınan CoinMarketCap datalarına nazaran, toplam kripto para piyasası kapitalizasyonu, yılın başında olduğu yerde 2,2 trilyon dolardan 1 trilyon doların çok altına düştüğünü görüyoruz.

Spesifik olarak, 1 Ocak 2022’deki global kripto piyasası kıymetinin bedeli 2,188 trilyon dolardı, fakat o tarihten bu yana pahasının %60’ından fazlasını yahut öbür bir deyiş ile 1,3 milyar doları kaybetti ve basında olduğu yerde 860 milyar dolara düştü.

2022 yılı için toplam kripto para piyasa kıymeti (YTD) tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Yılın başından bu yana, kripto piyasa bedeli, başını 2 trilyon dolar düzeyinin üzerinde tutmak için gayret etti ve bunu iki kere kısa müddetliğine geri almayı başardı. Şubat ayında ve Mart sonu/Nisan başında… Lakin o vakitten beri aşağı istikametli gerçekleşen bir sarmalda.

Bitcoin 20.000 doların altına düştü. Taraf ne tarafa olacak?

Özellikle, kripto piyasası çöküşüne, amiral gemisi dijital varlığı Bitcoin’in ( BTC ) 20.000 dolar düzeyinin altına düşmesi ve günlük grafikte %5.78’lik bir kayıp olan 18.000 dolar düzeyleri eşlik etti.

Bitcoin 24 saatlik grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Gerçekleşen bu düzey, tokenin Kasım 2021’de ulaştığı yaklaşık 69.000 dolarlık tepenin çok çok altında. Bu yazıyı hazırladığımız sıralarda ise Bitcoin 19.000 doların çok az üstündeki düzeylerde süreç görüyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.