Kripto paraların çöküşü: Bitcoin 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaştı!

0 3

Piyasa çöktüğü ve Bitcoin Aralık 2020’den bu yana en düşük fiyatına ulaştığı için kripto para sahipleri ismine kâbus üzere bir hafta oldu. Ethereum, BNB, XRP ve öbür birçok dijital para da uzun vakittir en düşük düzeylere düştü. Kriz, ABD doları ile 1:1 (Bire bir) ticaret yapmak üzere tasarlanan stabilcoin Terra’nın çökmesinden sonra başladı.

Piyasa pahasına nazaran en büyük 11. kripto para ünitesi olan TerraUSD (UST), kıymetinin mümkün olduğunca 1 dolara yakın kalmasını sağlamak için bir dizi akıllı kontrat kullanan algoritmik bir sabit paradır. Lakin yaklaşık bir yıl boyunca 1 dolar civarında seyrettikten sonra dün 29 sente düştü ve piyasa kıymeti 45 milyar dolardan 5 milyar doların altına geriledi. O vakitten beri yalnızca 62 sente çıkan para, hala 1 doların çok uzağında.

Kripto paralar bir anda sallantıya geçti

Terra’nın takviye parası olan Luna da dramatik bir formda düştü ve haftanın başında 86 dolar olan bedeli şu anda 20 sente geriledi. Terra, yatırımcıların UST fiyatı ne olursa olsun 1 UST kıymetindeki Luna ile 1 UST takas edebilmeleri için tasarlanmıştı.

Terra geliştiricisinin attığı Tweet;

What’s most shocking to me is not the death spiral, which was completely predictable, but the sheer number of intelligent people who bought the hype. Highly disappointing moment that should lead to some real self-reflection. https://t.co/xPrncOXzFI

Terra geliştiricisi Terraform Labs‘ın kurucu ortağı Do Kwon, tweet attı: “Son 72 saatin hepiniz için son derece güç olduğunu anlıyorum- bu krizi atlatmak için her birinizle birlikte çalışmaya kararlıyım ve bunu yapacağız. Buradan çıkış yolumuzu inşa edelim.” dedi.

Terra’nın çöküşü birçok kripto para ünitesini de etkiledi, en dikkate bedel olanı ise en büyüğü: yani Bitcoin. BTC, 2020’nin sonundaki kripto patlamasından bu yana şu anda en düşük bedeli olan 29.567 dolarda seyrediyor. Bitcoin, Kasım 2021’de 69.000 dolara ulaştığından bu yana pahasının yaklaşık üçte ikisini kaybetti.

Ethereum, geçen yıl temmuz ayından bu yana görmediği bir düzey olan 1.882 dolarda. Dogecoin, Solana, Cardano, BNB, Polygon ve öbürleri de paniklerin piyasalara yayılmasıyla birlikte bu hafta fiyatlarının düştüğü görüldü.

Terra’nın çöküşü bu hafta kripto pazarından neredeyse 1 trilyon doların silinmesinin nedeni olsa da artan enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzere başka faktörler de sorunu daha da kötüleştirdi.

MarketWatch, Terra’nın düşüşünün düzenleyicilerin stablecoin’leri daha fazla incelemesine neden olabileceğini bildiriyor. Salı günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yapılan bir duruşmada, Hazine Bakanı Janet Yellen, Terra’nın çöküşünün “Bunun süratle büyüyen bir eser olduğunu ve finansal istikrar için riskler olduğunu ve uygun bir çerçeveye gereksinimimiz olduğunu gösterdiğini” söyledi.

Kripto sahibi olmayan oyuncu kısmı için uygun haber şu ki, özgür düşüş elbet madenciliği daha az karlı hale getirecek ve grafik kartı fiyatlarını MSRP (Üreticinin Perakende satış fiyatı)’ye daha da yaklaştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.