Kripto korsanları 2022’nin ilk yarısında kaç milyar dolar yağmaladı?

0 3

Kripto para piyasası ve onun amiral gemisi varlığı Bitcoin ( BTC ) 2022’nin birinci yarısında gayret ediyor olsa da, bir araştırma, bu periyodun kripto hata faaliyetlerinde de büyük bir artış olduğunu gösterdi.

Kripto korsanları 2022’nin birinci yarısında kaç milyar dolar yağmaladı?

Atlas VPN takımı tarafından 5 Temmuz’da, finans tahlilleri ile bilinen Finbold ile paylaşılan bir basın açıklamasında tahlil edilen bilgilere nazaran, 1 Ocak 2022’den bu yana siber hatalılar 175 kripto projesi hack’lerinden 1,97 milyar dolar zimmetine geçirmeyi başardılar.

Bu hücumların en büyük kurbanı ise, 32 hack atağında 1 milyar dolardan fazla kaybeden Ethereum ( ETH ) ekosistemi oldu. Bilhassa en çok ziyan veren olay, siber hatalıların 600 milyon dolardan fazla ETH ve USD Coin ( USDC ) aldığı, tanınan oyna-kazan blockchain oyunu Axie Infinity ( AXS ) için tasarlanmış bir Ethereum yan zinciri olan Ronin’e yapılan akındı.

Kripto projesi korsanlarına kaybedilen para; maksada nazaran olaylar (H1 2022). Kaynak: Atlas VPN

Saldırılardan etkilenen öteki projeler

Blok zinciri projelerine ifşa edilen siber akınlar hakkında detaylı bilgi toplayan analitik platformu SlowMist Hacked tarafından sağlanan sayılara dayalı tahlil, ikinci sıranın Solana ( SOL ) blok zincirine ilişkin olduğunu belirledi.

Solana, en büyüğü merkezi olmayan finans ( DeFi ) platformu Wormhole’un istismarı yoluyla meydana gelen sırf beş olayda 383.9 milyon dolar ziyana uğradı.

Üçüncü sırada, tüm kripto projeleri ortasında bu çeşit olayların en yüksek sayısı olan 2022’nin birinci yarısında 47 taarruzda iştirakçileri 141.4 milyon dolar boşaltılan Binance Akıllı Zinciri ( BSC ) yer alıyor.

Aynı vakitte, karşılıksız token ( NFT ) projeleri de siber hatalılara karşı inançlı değildi ve bu da alana 45 olayda 84,6 milyon dolarlık ziyana mal oldu. Kripto borsaları dört siber hücumda 35,8 milyon dolar çalınırken, kripto cüzdanları iki olayda 263.382 dolar kaybetti.

Kriptoyla ilgili siber kabahatler ikiye katlanıyor

Gerçekten de, bu olayların sayısı 2021’in birinci yarısında 90’dan 2022’nin tıpkı devrinde 175’e yahut %94’e yükseldiğinden, kripto projeleriyle ilgili siber cürümler 2022’nin birinci yarısında neredeyse iki katına çıktı.

Çeyrek (2021-2022 H1) kripto projelerine siber hücumlar. Kaynak: Atlas VPN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.