Konut finansmanı paketi açıklandı! Ev almak isteyenler dikkat

0 5

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni açıklamalarıyla konut almak isteyen vatandaşlara yönelik kimi paketleri duyurdu. Erdoğan konut alım-satımını kolaylaştıracak 3 yeni paket açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde millete seslenen Erdoğan konut sahibi olmak isteyen vatandaşları ilgilendirecek birtakım açıklamalar yaptı. Erdoğan ülke gündemindeki kimi konularla ilgili yürüttükleri hazırlıklar sonunda ortaya çıkan muştuları paylaşmak istediğini belirtti.

Konut finansmanı paketi açıklandı! Konut almak isteyenler dikkat

Erdoğan, birinci müjdenin konut almak isteyen vatandaşlar ve konut yapan firmalarla ilgili olduğunu belirtti. Ayrıyeten 1 milyon 100 binin üzerindeki konutla vatandaşları uygun koşullarda konut sahibi yaptıklarının da altını çizdi.

Erdoğan” Konut kesimindeki arzı dalgalanmadan korumak gayesiyle bir dizi önlemi hayata geçireceğiz. Konut finansmanı konusunda 3 paket hazırladık. Birinci pakette birinci kere tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar birinci el konut için yüzde 0.99’luk kredi sağlayacağız. İkinci paket birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut pahasının en az yarısı 1 Nisan’dan evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması yahut fiziki altınların MB’ye satılarak karşılanması kaidesiyle alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir gayesi da döviz ve altın varlıklarının TL’ye dönüşümün teşvik etmektir. Üçüncü paketimiz inşaat bölümüne yönelik. Mayıs prestiji ile projelerin bir an evvel satılması için 20 milyarlık kaynak ayarladık. İnşaat halindeki konutların bir an evvel satılmasını hedefliyoruz. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız aşikâr bir sayıya kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.” sözlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.