Kira artışlarına getirilen çözüm açıklandı! Tüm kiracıları ilgilendiren detaylar

0 8

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bugün Türkiye’nin gündeminden düşmeyen bahislerden biri olan kira artışları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilhassa İstanbul’da şaşırtan fiyatlara kiralık konutlar görmek mümkün. Hal bu türlü olunca da mesken sahibi olmayan beşerler çok güç durumda kalıyor. Bu mevzuyla ilgili bir güncelleme bekleniyordu ve bugün kelam konusu açıklama yapıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konut kiralarında kira artış oranının %25’i aşamayacağını paylaştı.

Koronavirüs ile başlayan devirde enflasyon ve çip krizi derken çok güç vakitler geçirmeye başladık. Hal bu türlü olunca da durum tüm fiyatlara yansıdı, buna ne yazık ki kira fiyatları da dahil. Lakin bu mevzuyla ilgili bir sınırlama getirildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan son derece değerli bir açıklama geldi. Bozdağ, yaptığı açıklamasında konut kiralarında kira artışlarının %25 ile sonlandırılacağını açıkladı.

İşte kelam konusu açıklamanın tamamı

Temmuz 2023’e kadar yenilenecek mukavelelerde evvelki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek şartıyla yapılacak artışların geçerli olacağı kararı Borçlar Kanunu’na eklenecek. Bunun üzerinde yapılabilecek artışların geçerli olmayacağı açıkça söz ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken süreksiz olmasına bilhassa değer verdik. Bu düzenleme kiracı ve konut sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de aşikâr bir fedakarlıkla bir noktada durmasına ihtimam gösterdik. Umarım beklentileri karşılar, umarım beklediğimiz sonuçları doğurur şimdiden güzel olmasını temenni ediyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.