Japonya’dan Ay ve Mars araştırmaları için önemli adım!

0 4

Dünyanın dört bir yanındaki uluslar, sırf Ay’a gidip gelmekle kalmayıp, uzaydaki insan geleceğini giderek daha fazla düşünür hale geldiler. Ay yüzeyinde ve Mars’ta uzun vadeli kolonili ömür çok güzel bir proje lakin astronotların, buna hazır olması için evvel yerçekimi ve yerçekimsiz ortam ile uğraş etmesi gerekecek.

Japonya Ay ve Mars konusunda önemli düşünüyor

Birçok ülke, Ay yahut Mars üzere bir ortamın küçük yerçekimi tesirlerini deneyimleme fırsatını memnuniyetle karşılarken, araştırmalar bunun kemik gücü üzere hayati durumlar üzerinde olumsuz bir tesiri olabileceğini söylüyor. Ayrıyeten uzayda doğum yaparken yerçekiminin ne tıp bir tesir yapacağını yahut düşük yerçekimi ortamında büyüyen bir çocuğun Dünya’ya gelmeyi nasıl başaracağını şimdi bilmiyoruz.

Ay’ın yerçekimi kuvveti, Dünya’nınkinin yaklaşık yüzde 16,6’sı kadar; Mars’ta ise bu durum dünyamıza biraz benzeri, Dünya’nın yer çekiminden yaklaşık yüzde 38 daha düşük. Aslında bu oran dünyadaki yerçekimine benziyor. Bu sebeple Astronotlar Mars’a gittiklerinde pek fazla şaşkınlık yaşamayabilirler.

Farklılıkları hesaba katmak için, Kyoto Üniversitesi ve Kajima İnşaat A.Ş.’den araştırmacılar ve mühendisler, insanlığın uzay ömrü koşullarını desteklemek için yapay bir yerçekimi tesisi öneriyorlar. Bu tesis, merkezkaç kuvvetleri kullanarak yerçekimi üretecek.

Silindirik mimariye sahip tesis, 100 metre genişliğinde ve 400 metre yüksekliğe (328 fit genişlik ve 1.312 fit genişlik) kadar çıkacak. Her 20 saniyede bir tam bir dönüşü tamamlayacak ve yarıçapın en büyük olduğu yerde 1G yerçekimi üretecek, bu da Dünya’da tecrübelenen pahaya muadil bir sonuç.

Ekip ayrıyeten çekirdek biyomlar yaratmayı düşünüyor ve hatta yolcuların Dünya, Ay ve Mars ortasında hareket etmesine müsaade verecek yüksek süratli, gezegenler ortası bir ulaşım sistemini de faaliyete geçirmek istiyorlar.

Araştırmacılar, insanlığın uzaydaki kolonizasyon eforlarının 21. yüzyılın ikinci yarısına kadar bir gerçeklik haline gelmesini beklemedikleri için, detayları paylaşmak ve finansman üzerinde çalışmak için hala çokça vakitleri var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.