James Webb teleskopu yapabilecekleriyle büyüledi

0 8

Şimdi, ajans, herkesin yeni favori teleskopunun – üzgünüm, Hubble!- meskenine çok daha yakın bir şeyin manzaralarını yayınladı.

James Webb takımı aleti kalibre ederken, üyeler Jüpiter’in uydular ve asteroitler üzere yakındaki gök cisimlerini ve ayrıyeten gezegen halkaları ve uydular üzere öbür ögeleri gözlemlemek için kullanılıp kullanılamayacağını görmek için Jüpiter’in fotoğraflarını çekti. Cevap, ortaya çıkıyor, evet.

Teleskopun Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) aygıtının kısa dalga uzunluğu filtresi tarafından çekilen bir fotoğraf, gaz devinin farklı bantlarını ve uydusu Europa’yı açıkça gösteriyor. Büyük Kırmızı Nokta, manzaranın işlenme hali nedeniyle beyaz görünse de harika bir formda görülebilir. NIRCam aygıtının 2.12 mikron filtresi kullanıldığında, ortaya çıkan manzara Jovian uyduları Europa, Thebe, Metis ve hatta Europa’nın Büyük Kırmızı Nokta yakınındaki gölgesini gösterdi. Grup, NIRCam’ın 3.23 mikron filtresini kullandığında, ortaya çıkan manzara, aşağıda görebileceğiniz üzere, Jüpiter’in kimi halkalarını yakaladı:

James Webb teleskopu yapabilecekleriyle büyüledi

Bu müşahedelerin planlanmasına yardımcı olan bilim insanlarından biri olan Bryan Holler şunları söyledi:

“Geçen gün yayınlanan derin alan imgeleri ile birleştiğinde, Jüpiter’in bu manzaraları, Webb’in en silik, en uzak gözlemlenebilir galaksilerden çıplak gözle görebileceğiniz kendi kozmik art bahçemizdeki gezegenlere kadar gözlemleyebildiği her şeyi tam olarak kavradığını gösteriyor.”

James Webb’in görüş alanı boyunca hareket eden bu imajları üç farklı müşahedede yakaladığını ve Jüpiter kadar parlak bir gök cismi civarındaki yıldızları bulabildiğini ve takip edebildiğini kanıtladığını belirtmekte yarar var. Bu, güneş sistemimizdeki ayları incelemek için kullanılabileceği ve bize Europa ve Satürn’ün ayı Enceladus üzere doğal uydulardan püskürdüğü bilinen gereç bulutlarının birinci imajlarını verebileceği manasına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.