Jack Dorsey, BTC Merkezli Web5 İnşa Ediyor

0 11

Kripto para ve NFT’ler gün geçtikçe daha da tanınan hâle geliyor. Bu nedenle birçok teknoloji devi, internetin bir sonraki sürümü olarak görülen Web3’e yönelik atılımlar yapıyor. Web3, merkezi otoroiteleri ortadan kaldıran, merkeziyetsiz, blok zincirine dayalı bir internet sürümü manasına geliyor.

Şimdi de kripto paralara olan ilgisiyle tanınan Twitter kurucusu Jack Dorsey’den bu husus hakkında yeni bir atak geldi. Gelen haberlere nazaran Dorsey, daha Web3 yeni yaygınlaşmaya başlamışken bir ‘Web5’ platformu kurmaya başladı.

Yalnızca Bitcoin tabanlı bir internet ortamı

Dorsey’in finansal hizmetler şirketi Block’a ilişkin bir Bitcoin kuruluşu olan TBD, önder kripto para ünitesini merkezine alan yeni bir merkeziyetsiz internet ortamı kurma planlarını duyurdu. Projenin isminin ise ‘Web5’ olacağı tabir edildi. Ayrıyeten yapılan açıklamalarda kripto paraları ve blok zincirini kullanan Web3’ün hakikat maksatlara sahip olduğu; fakat yanlış araçları kullandığı aktarıldı.

Buna nazaran Web5, Web3’ün bilakis sırf tek bir blok zincirini; yani Bitcoin’i taban alacak ve kimlik tabanlı bir sistem olacak. Namcios isimli bir Twittter kullanıcısına nazaran de bu yeni alternatif, “Bitcoin blok zinciri üzerinde çalışan herkese açık bir DID ağı” olarak nitelendirilen ION’u kullanacak. Decentralized identifier manasına gelen DID’nin, ‘onaylanabilir, merkeziyetsiz dijital kimlik’ olarak tanımlandığını da ekleyelim.

Dorsey, daha evvelki açıklamalarında Web3’e yönelik tenkitlerde bulunmuştu ve internetin bu versiyonunun asla hakikaten ‘merkeziyetsizlik’ kavramına ulaşamayacağını düşündüğünü belirtmişti. Bu nedenle de ünlü milyarderin ‘Web5’ ismi verilen projeye yöneldiği söylenebilir.

Son olarak yeni Web5 ekosisteminin sansüre karşı güçlü olacağı, kullanıcıların kendi verilerinin ve kimliklerinin denetimini sağlamayı vadettiği, geliştiricilere merkeziyetsiz uygulama oluşturma imkanı tanıyacağı ve BTC merkezli bir para ağına sahip olacağı da açıklamalar ortasında yer aldı. Bunun yanı sıra Web5’in, kullanıcıların muhakkak bir DID’ye bağlı bilgileri kullanabilmesi için data toplama ileti iletimi sistemi olan DWN’den (Decentralized Web Node) yararlanacağı da tabir edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.