iPhone 14’ün kullanacağı işlemcisi hakkında önemli iddialar!

0 3

Apple’ın yeni jenerasyon aygıtlarının tanıtıldığı Eylül ayında düşük düzeyli ve amiral gemisi iPhone’lar ortasındaki çizgiyi daha da ayırması bekleniyor. Birden fazla kişi, Apple’ın bunu A16 SoC’sini yeni gelecek iPhone’ların amiral gemisi modelleri için kullanacağı, öteki düşük düzeyli modellerin ise iPhone 13 ailesinden A15 işlemciyle geleceğini gösteriyor.

Macworld’den Jason Cross geçtiğimiz günlerde A16’dan ne cins bir performans bekleyebileceğimizi denemek ve kestirim etmek için geçmiş iyileştirmeler de dahil olmak üzere geniş bir araştırma yaptı. Söylentiye nazaran genel fikir birliği, Apple’ın A16’yı tıpkı kendisinden evvelki A15 ve A14’te olduğu üzere 5nm’lik bir süreçte üreteceğini gösteriyor.

Apple amiral gemisi modellerinde yeni işlemci kullanacak

Yeni A16 işlemcisi, muhtemelen TSMC’nin sırf hafif bir performans ve verimlilik artışı sağlayacak olan üçüncü jenerasyon 5nm sürecini kullanacak. Apple, 3nm süreç üzerine heyeti bir çip getirdiğinde performans ve verimlilikte çok daha kıymetli bir sıçrama gerçekleştirebilecek, fakat bunun yeni gelecek olan iPhone 14 lansmanına hazır olması beklenmiyor. Cross, A16’nın 20 milyara kadar transistör barındırabileceğine inanıyor ve bunların birçok makine tahsili için Neural Engine’e, imaj sinyali işlemcisine (ISP) ve görüntü kodlayıcılara/kod çözücülere güç sağlamak için kullanılacak.

iPhone 14 Pro’nun, ISP’ye daha geniş ve daha süratli data yolları gerektiren yeni bir 48MP kameraya sahip olduğu söyleniyor. A16, büyük olasılıkla dört yüksek verimli çekirdeğin yanı sıra iki performans çekirdeğinin tıpkı çekirdek yapılandırmasına bağlı kalacak. Cross ayrıyeten Apple’ın bu yıl LPDDR5 bellek teknolojisini uygulamasını bekliyor; bu, elbet bellek bant genişliğini artıracak bir hareket olacak. LPDDR4x’ten LPDDR5’e geçmek, bellek bant genişliğini yüzde 50’ye kadar artırabilir.

Diğer birkaç ince detay ise, A16’nın evvelki modele nazaran yüzde 15’e varan performans artışı sağlayacağı düşünülüyor. GPU tarafında ise, Apple’ın A16’da beş yahut tahminen altı GPU çekirdeğine gideceğine inanılıyor. Tekrar, öteki mimari iyileştirmeler ve LPDDR5 belleğe geçiş, grafik performansını daha da üstlere çıkaracaktır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, GPU tarafında geçen yılki A15’e kıyasla yüzde 30’a varan bir performans artışı görebiliriz. Son olarak Cross, iPhone 14 Pro‘nun uzun müddettir söylentilere nazaran kendi üretimi olan 5G modemi yerine Qualcomm’un Snapdragon X65 modemini kullanacağını düşünüyor. Geçen yılki iPhone 13 Pro, Snapdragon X60 5G yongasıyla donatılmıştı; X65, X60’taki 7.5Gbit/sn’ye kıyasla 10Gbit/s’ye kadar en yüksek indirme suratları sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.