iPhone 14 daha çıkmadan zamlandı! İşte muhtemel fiyatı

0 2

Dünyanın en kıymetli akıllı telefon üreticilerinden biri olan Apple, uzun bir müddettir iPhone serisiyle piyasayı domine eden bir marka. Her ne kadar bu akıllı telefon modeli ülkemizde daima değişen ve birkaç istisna dışında da aslında daima üst istikametli hareket eden fiyatıyla dikkat çekse de, aslında durum yalnızca bize özel.

Konuyu biraz daha açacak olursak, genelde Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni satışa sunduğu iPhone modelinin standart versiyonunu 799 dolardan satışa sunar. Yani her sene fiyatlarda bir farklılaşma ya da yeni model geldi diye bir fiyat yükseltmesi kelam konusu olmaz. Bunun yerine örneğin iPhone 12 799 dolara satılırken, yeni model olarak iPhone 13 çıktığında artık 799 dolara bu telefon satılır, iPhone 12’nin fiyatı ise genelde 100 dolar kadar ucuzlar.

iPhone 14 daha çıkmadan zamlandı! İşte mümkün fiyatı

İşte Apple’ın hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Avrupa’da bu türlü bir satış siyaseti takip edebilmesinin sebebi kelam konusu ülkelerde bu seneye kadar enflasyonun sıfıra yakın olmasıyken, ülkemizde fiyatların daima dalgalanmasının sebebi ise döviz kurundaki oynaklık ve yüksek enflasyondur.

Bununla birlikte pandemiden çıkan dünyanın genel sorunu haline gelen enflasyon, Amerikalı teknoloji devinin çıkış fiyatlarında da bir güncelleme yapmasına neden oldu. Apple’a yakın kaynaklardan alınan haberlere nazaran, Eylül ayında tanıtılacak olan yeni modelin standart versiyonu 799 dolardan değil 899 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Tabi bu fiyat artışı da, bir silsile halinde öteki bütün model ve versiyonları etkileyecek. Akıllara gelen soruysa birebir: Türkiye’de iPhone 14 ne kadar olacak?

Şu an ülkemizde satılan en uygun iPhone 13 fiyatı (128GB) 22.499-TL. Yani şayet bu fiyat güncellemesi olmasıydı ve iPhone 14 bugün çıksaydı muhtemelen fiyatı bu düzeylerde olacaktı. Bununla birlikte, bugünden itibaren döviz kurunun hiç artmadığını, enflasyonun da yerinde saydığını kabul edecek olursak (artık ne kadar mümkünse) yeni 100 dolarlık artış yüzünden iPhone 14’ün standart versiyonu için biçilen bedel 24.999-TL civarı olacaktır.

Ancak Eylül ayına kadar döviz kuru artmaya devam eder, enflasyon sayıları da şimdilik üzere çılgın atarsa, işte o vakit iPhone 14’ü 30.000 liranın üzerinde bir düzeyden fiyatlanmış olarak görebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.