iOS 16 ile gelen yeni özellikler MIUI’de çok önceden beri bulunuyor!

0 6

Herkesin merakla beklediği Apple‘ın WWDC aktifliği şirketin birçok yenilikleri ve yazılımlarıyla sona erdi. Beşerler aktiflikten sonra pek çok şeyi tartışmaya başlarken, bu tartışmaların en ağır yaşandığı yazılım ise yeni iOS 16 oluyor.

Yeni iOS 16, artık farklı biçimlerde özelleştirilebilir birtakım yeteneklere kavuşuyor. Ancak iOS 16’da tartışılan birtakım özellikler uzun müddettir Xiaomi‘nin MIUI‘sinde ve Google Android ekosisteminde mevcut. MIUI’nin zati sahip olduğu bu özellikleri, Apple’ın ise yeni tanıttığı birtakım özellikleri gelin görelim.

Not: iOS 16 resmi olarak piyasaya sürülmedi.

Gelişmiş Odak Modu

Apple bu özelliği yeni tanıttı sayılmaz daha evvel de vardı (Android’de ve MIUI’de uzun vakittir bulunuyor) lakin yeni iOS 16 ile elden geçirildi. Bu özellik, uygulamalardan rastgele bir bildirim almayı durdurmanızı sağlıyor. Oyun oynarken de kullanılan muhakkak işlere konsantre olmanıza imkan sağlıyor.

Apple Odak Modu

MIUI’de bu özellik Odak modu olarak biliniyor. Şayet MIUI’de bu özelliği aktifleştirmek istiyorsanız şu talimatları yapmanız kâfi: Dijital İstikrar ve ebeveyn denetimlerine gidin, bildirim vermesini ve sizi rahatsız eden uygulamaları durdurmak için listeden onları seçin ve akabinde özelliği açmak için dokunun. Mola verme seçeneği ile, uygulamaların müddetini sınırlayabilir, gereksiniminiz olmadığında kapatabilirsiniz.

MIUI Odak Modu

Kilit Ekranı Özelleştirme

WWDC toplantısında Apple, iOS 16‘da kilit ekranı özelleştirme seçeneklerini yeni tanıttı, bu, kullanıcılara kilit ekranını daha cazibeli ve zevklerinize nazaran değiştirme konusunda daha fazla özgürlük tanıyor. Lakin MIUI ve Android bu özelliklere uzun müddettir sahip.

Kilit ekranı için rastgele bir temayı seçebileceğiniz yahut indirebileceğiniz, akabinde art planlarını, renklerini özelleştirebileceğiniz birçok seçenek hem MIUI’de hem de Android’de çok uzun vakittir bulunuyor. Hatta bu temalardan kimileri, kullanmak için kilit ekranında sizlere birtakım araçlar bile sunabiliyorlar. Ayrıyeten MIUI’nin kendi sahip olduğu AMOLED ekranlı aygıtlarda olan kilit ekranı özelleştirme seçenekleri mevcut. (Her Vakit Açık Ekran AOD)

Yeni iOS ile tanıtılan hangi özellikleri çok beğendiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.