İnternet Hızı Türkiye’de mi Daha Fazladır, Yoksa Ay’da mı?

0 3

Tarih boyunca Ay’ı keşfetmek için birçok proje hayata geçirildi ve bu sayede uydumuz hakkında yeni bilgiler edindik. Ay’a özel bir ilgi duyan Dünya halkı, tahminen de gelecekte gezegen dışındaki ilk kolonisini burada kuracak.

Ay’ı yaşanabilir hale getirdiğimizi düşünelim, bir sonraki kademe ise Dünya ile bağlantısı halletmek olacaktır. Bağlantı derken radyo dalgalarını değil, internetten bahsediyoruz. Peki Ay’daki internet suratı, Türkiye’deki ortalama internet hızından daha yüksek mi olur, daha düşük mü?

Radyo dalgaları gelecekte fonksiyonsuz kalabilir.

Günümüzde yapılan çalışmalarda uzaydaki bir aygıtla bağlantı kurmak için radyo dalgaları kullanılmaktadır. Yavaş ancak güvenli bir teknoloji olan radyo dalgaları, yollanacak yüksek boyutlu manzaralar karşısında yetersiz kalabilir.

Günümüz dünyasında suratın kıymeti herkes tarafından biliniyor, bir görüntü dosyasının uzaydaki aygıta 1 ayda gitmesi doğal ki kimseyi şad etmeyecektir. Bundan ötürü alternatif çalışmalarla bu sorunu çözmeye çalışan şirketler, yakın gelecekte daha süratli bir irtibat aracını kullanmaya başlayabilir.

Ay’a internet göndermek için kızılötesi ışınları kullanmamız gerekiyor.

MIT ve NASA, yıllar boyunca yaptığı çeşitli çalışmalarla birlikte imgelerin ve bilgilerin aktarılması konusunda teknolojilerini geliştirmeyi başardı. Uluslararası Uzay İstasyonu’yla yapılan bu çalışmaların sonucunda manzara transfer suratları da yükseldi.

New Mexico’da kurulan dört farklı teleskop ile birlikte kızılötesi ışınlar, Ay’ın etrafında dolaşan uyduya yollanmaktadır. Ortadaki uzun arada ışınların hasar görmesinin en aza indirilmesi için bu sayıda teleskopkullanılıyor. Uyduda bulunan teleskop, bu kızılötesi ışınları bilgilere dönüştürür ve insanların bu bilgileri kullanmasına imkan sağlar.

Ay’ın internet suratı, Türkiye’nin internetinden daha süratli.

Kayda geçen bilgilere nazaran bu dataların gönderilmesinde kullanılan teknoloji, 19 Mb/sn yükleme ve 622Mb/sn indirme suratına sahiptir. Dünya ve uydu ortasındaki 400.000 kilometrelik mesafe düşünüldüğü vakit bu internet suratının uğraş yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu internet suratına bir de şöyle bakmak lazım; Türkiye’deki ortalama yükleme hızı 8.66Mb/sn, indirme suratı ise 31.01 Mb/sn. Yani bir nevi aslında Ay’ın interneti, Türkiye’nin ortalama internetinden daha süratli.

Ay’da bir internet ilişkisine sahip olmak neden değerli?

Henüz Ay’da bir üssümüzün olmadığını düşündüğümüz vakit şu an için Ay’da internet erişimine sahip olmak kısa vadeli bir yarar sağlayamayabilir. Ama gelecekte Ay’da kurulacak bir üs için anlık olarak bilgi transferi için internet suratı, hayati bir kıymet taşıyacaktır.

Bundan yıllar sonra Mars’a yahut diğer bir gezegene gittiğimiz vakit yanımızda süratli bir internet kontağının olması hiç de üzücü olmazdı galiba?

Kaynaklar: Science ABC, BBC UK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.