Internet Explorer, 27 Yıl Sonra Tarih Oluyor

0 9

Bugün hem ABD merkezli teknoloji devi Microsoft hem de dünyadaki tüm internet kullanıcıları için oldukça kıymetli bir gün. Çünkü bugün, birinci sefer 16 Ağustos 1995’te yayınlanan 25 yıllık internet tarayıcısı Internet Explorer için son gün. Microsoft, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklama ile Internet Explorer’ın 15 Haziran 2022 itibarıyla dayanak dışı kalacağını açıklamıştı. Yani bugün, son bir defa Internet Explorer kullanmak isteyenler için son gün…

Windows 95 için yayınlanan Internet Explorer, 2000’li yılların başında daldaki en uygun tarayıcıydı. Lakin sonraki yıllarda piyasaya sürülen Mozilla Firefox ve Google Chrome üzere tarayıcılar, bilhassa de suratları sayesinde Internet Explorer yerine tercih edilmişti. Bu durumun farkında olan Microsoft ise Edge isimli internet tarayıcısını geliştirdi. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir güncelleme alan ve Chromium tabanlı hale gelen Edge, bundan sonra Microsoft’un tek internet tarayıcısı olarak hizmet verecek.

Internet Explorer ile kullanıcılar ortasında bir bağ vardı

Internet Explorer, kullanıcılar için epey özel bir yere sahipti. Bugün 30 yaşına yaklaşmış olan tüketiciler ile daha büyük olanlar, internetle birinci tanışmalarını Internet Explorer ile yapmışlardı. Fakat bu emektar tarayıcı, yıllara meydan okuyamadı. Sahip olduğu güvenlik özelliklerinin sistemi yavaşlatması, pek çok kullanıcı için dayanılmaz bir hal aldı. Sonunda da beklenen oldu ve Internet Explorer, tarihin tozlu raflarına gömüldü.

Microsoft’un ikonik internet tarayıcısı, yıllar içerisinde kullanılmamış olsa da internet dünyasında hiç unutulmadı. Bir periyotlar “caps”, şimdilerde “meme” olarak bilinen komik internet paylaşımlarının önemli kısmı Internet Explorer’ın yavaşlığı ile ilgiliydi. Dilerseniz bu tarayıcı ile vedalaştığımız şu gün, Internet Explorer’la ilgili yapılmış kimi paylaşımları tekrar hatırlayalım…

Internet Explorer için paylaşılan en tanınan meme’lerden kimileri şu biçimde:

Kullanıcılar ne yapacak?

Microsoft, kullanıcıları bugünden sonra nelerin beklediğini de açıkladı. Buna nazaran, Internet Explorer’ın bundan sonra yeni bir bilgisayara yüklenmesi mümkün olmayacak. Mevcut kullanıcılar ise Microsoft Edge kullanmak için yönlendirilecekler. Birkaç ay boyunca bu durum devam edecek. Sonrasında ise bir güncelleme yayınlanacak. Microsoft’un Windows bilgisayarlara göndereceği bu güncelleme, Internet Explorer yüklemelerini büsbütün kaldıracak ve tarayıcı, tam manasıyla ortadan kalkacak. Bu süreçte hiçbir güncelleme sunulmayacak.

Internet Explorer uyumlu internet sitelerine ne olacak?

Bazı internet siteleri, sırf Internet Explorer uyumluluğuna sahipti. Ayrıyeten kimi şirketler de Internet Explorer tabanlı sistemler kullanıyor. Microsoft, bu tıp kullanıcıların Microsoft Edge kullanmaları gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni ise şirketin yeni internet tarayıcısında IE isimli bir mod bulunması. Tarayıcıya yerleşik olarak eklenen mod, Internet Explorer uyumlu internet sitelerini sorunsuz bir biçimde çalıştırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.