Intel’in pazarı alt üst edecek grafik kartı görüntülendi!

0 6

Intel’in Arc ekran kartı serisi piyasayı oldukça kızıştırması beklenen resmi tanıtımının akabinde bu yana neredeyse bir yıl geçti. O vakitten beri, oyuncular ve donanım meraklıları, Intel’in yeni grafik tahlilinin gerçek bir örneğini daima görmek istediler. Intel, bu hafta sonu düzenlenen Intel Extreme Master (IEM) Pro oyun turnuvasının iştirakçilerine, Arc Alchemist GPU’nun yakından bir modelini gösterdi.

IEM’de sergilenen Arc “Special Edition” GPU, iştirakçilere yaklaşmakta olan Alchemist 700 serisinin bir ön izlemesini görmelerine imkân verdi. Kartın, Nvidia’nın 3070 ve 3080 serileriyle direkt rekabet etmeyi amaçlayan amiral gemisi bir A770 yahut A780 modeline dayanıp dayanmadığı ise belirtilmedi.

Intel Arc grafik kartları piyasayı sarsacak

Duyuru, Intel’in resmi Arc Community Avukatlarından biri olan Bryce_GfxDriverGuru tarafından Twitter aracılığıyla yapıldı. Kartın 32 adet Intel Xe çekirdeği, 16 GB DDR6 RAM ve beş çıkış (dört DisplayPort ve bir HDMI) içerdiği tez ediliyor. Lakin, potansiyel fiyatı ve bulunabilirliği hakkında şimdi bilgi verilmedi.

Intel‘in masaüstü GPU seyahatine giden yolda sıkıntısız olduğu ve piyasada istikrarları tekrar çizebileceği konuşuluyor. 2021’de şirket, masaüstü grafik kartlarını 2022’ye kadar erteleyeceğini duyurmuştu. Geçen ay ise şirket, fabrika sıkıntılarını ve yazılım yanlışlarını birincil neden olarak göstererek bu ertelemeyi daha da uzattı. Yaşanan bu gecikmeler, Intel’in GPU pazarının mevcut iki firmalı monopolleşme sistemini bozma projesini şimdiden etkilemeye başladığını gösteriyor. Kartlar daha çıkmadan bu kadar sıkıntıların olması ve ertelenmesi hiç hayra alamet değil.

Grafik kartı fiyatları ve bulunabilirliği ise son birkaç hafta içinde güzelleşme gösterdi. Güzelleşmiş piyasa şartlarına ek olarak, her iki şirket de yeni kuşak grafik kartlarını piyasaya sürmesiyle birlikte güzelce ivme kazanmaları bekleniyor. Mevcut AMD ve Nvidia grafik kartları jenerasyonlarını hedefleyen Arc GPU’ları ile Intel, masaüstü GPU masasında yer almak için elbet güçlü bir savaşla karşı karşıya kalmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.