Intel: Çip Krizi kâbus olmaya devam edecek!

0 3

2020’den beri tüketiciler global çip probleminin sona ermesine dair işaretler arıyorlar. Çip krizi yeni oyun konsolları ve PC grafik kartları üzere elektronik aygıtları adil fiyatlarla bulmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor. Yeni gelen ayrıntılara nazaran, Intel’in CEO’su bu şartların iki yıl daha süreceğini düşünüyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger CNBC’ye çip düşüncesinin 2024’e kadar süreceğini düşündüğünü söyledi. Bunun nedeni, çiplerde olduğu üzere, yarı iletken üretimi için kullanılan araçların da bu kıtlığı çekmesi. Intel’in evvelki varsayımı, kıtlığın 2023’te sona erebileceği tarafındaydı.

Çip Krizi kabus olmaya devam edecek

Intel ve TSMC üzere şirketler, bu krizin merkezinde artan talebi karşılamak için yeni üretim tesisleri kuruyorlar, fakat 2024’e kadar tam süratte üretime geçmeyi beklemiyorlar. Son birkaç ay içinde Intel’in rakibi TSMC ve araştırma firması Techet, 2024’e kadar hudutlu bir yarı iletken tedariki kasveti öngörüyorlar. Bununla birlikte, bu krizde gösterdikleri belirleyici faktör ise üretim kapasitesi.

Bu ortada krizi atlatabilmek için birtakım firmalar arzı desteklemek ismine eşsiz metotlara başvuruyorlar. Geçen ay, ASML‘nin CEO’su, kimi şirketlerin daha yeni eserlerde kullanılmak üzere çamaşır makinelerinde bulunan çipleri geri dönüştürmeye başladığını açıkladı.

Güzel haber şu ki, Target ve Best Buy dahil olmak üzere kimi perakendeciler kısıtlamaları gevşetmeye başladı ve birtakım mağazalarında PlayStation 5 ve Xbox Series X üzere konsolları satmaya başladılar. Birebir formda GPU’larla ilgili durum da son haftalarda düzeldi. Nvidia, grafik kartlarının tedarikini güçlendirdi ve fiyatlar MSRP (Üreticinin tüketici için önerdiği satış fiyatı)’ye yaklaşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.