Intel Arc A750, Nvidia’nın RTX3060 modelinden daha performanslı!

0 11

Intel, birinci sınıf özel grafik kartları serisini piyasaya sürdükçe, birinci testler de ortaya çıkmaya devam ediyor. Şirketin en son ki resmi testi, Nvidia’nın orta düzey GPU’suna karşı A750’nin hayli güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Fakat hem öbür şirketler hem de AMD bu yılın ikinci yarısında yeni kartları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu da Intel’in yeni dişli rakiplerinin şimdi alanda olmadığı manasına geliyor.

Bu hafta Intel, birkaç tanınan oyunda Nvidia’nın RTX 3060’ı ile önemli bir formda karşılaştırdığı yaklaşmakta olan Arc A750 grafik kartının kısa bir değerlendirmesini yayınladı. Firma tarafından yapılan testlerde yeni kartların düzgün performans göstermesi Nvidia için güçlü bir rakip olabileceğini gösteriyor.

Intel Arc A750 âlâ performans sunuyor

Intel’in görüntüsünde (aşağıda) test ettiği birincil oyun Cyberpunk 2077’di oldu, lakin birebir vakitte Control, F1 2021, Borderlands 3 ve Fortnite için de karşılaştırmalar yapıldı. Tüm karşılaştırmalar, A750’nin 3060’tan yaklaşık yüzde 15 daha düzgün performans sergilediğini gösteriyor. Intel’in kartı, oyunlarda yüksek grafik ayarları kullanılarak 1440p’de Borderlands, Control ve Cyberpunk’ta saniyede yaklaşık 60 kareyi destekleyebiliyor. F1 ve Fortnite ise, 120 fps’nin üzerinde çok daha düzgün çalışıyor.

Intel Arc A750 ile Nvidia RTX 3060 erkran kartı modellerinin oyun karşılaştırması

Ancak karşılaştırmada, Intel’in Nvidia ile asıl rekabet etmek istediği öbür bir alan olan “görüntünün yine yapılandırılmasından” bahsedilmemiş. Borderlands dışındaki tüm test edilen oyunlar, Nvidia’nın DLSS’sini destekliyor ve bu da 3060’a çok daha yüksek kare suratları veriyor. Şu anda testlerdeki oyunların hiçbiri Intel’in XeSS’sini kullanmayı planlayan oyunlar listesinde görünmüyor. Sadece Cyberpunk ve F1, AMD FSR’yi destekliyor.

Diğer Arc GPU’lar da Nvidia’nın giriş düzeyi ve amiral gemisi kartlarıyla rekabet edecek halde ayarlandı, lakin kimi testler de bu kartlar hayal kırıklığı yaşattı. Resmi Intel A730M ve A770M testleri, onları RTX 3050 Ti ve 3060 ile birebir performansa yakın sonuçlar verdi. A770’in 3070 Ti ile eşleşmesi gerekiyordu, fakat Nisan ayında yapılan testler, muhtemelen eksik Intel şoförleri nedeniyle besbelli halde daha makus sonuçlar gösterdi. Geçen ay ki, erken yapılan A380 testleri ise daha da iç karartıcıydı.

Intel’in grafik kartları hala sırf Çin ve Güney Kore’de mevcut olsa da şirket, bu yaz sonunda öbür pazarlarda da piyasaya sürmeyi planlıyor. Nvidia ve AMD ise, bu yıl içinde yeni kuşak GPU’ları piyasaya sürecek ve bu kartlar muhtemelen Intel’in eserlerinden daha uygun performans göstereceklerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.