Instagram’dan Hassas Kişiler İçin Yeni Özellik

0 6

Instagram, yaklaşık bir yıl evvel tüm kullanıcılarını yakından ilgilendiren yeni bir özelliğini kullanıma sundu. ‘Hassas İçerik Denetimi’ isimli bu bilhassa birlikte platformun Keşfet sayfasında hassas içerikleri görme ya da görmeme tercihini kullanıcıya bırakıldı. Bugüne kadar yalnızca Keşfet sayfasında çalışan özellikten yeni bir haber daha geldi.

Instagram, yeni yaptığı duyurusunda Hassas İçerik Kontrolü özelliğinin artık yalnızca Keşfet sayfasında değil, uygulama genelinde çalışacağını açıkladı. Böylece kullanıcılar, Keşfet sayfasının yanı sıra arama, Reels, hashtag, ‘Takip edebileceğin hesaplar’ ve akışta gözüken önerilen paylaşımlar üzere yerlerde de hassas içeriklerle karşılaşmamayı tercih edebilecek.

Özellik birkaç hafta içinde tüm kullanıcılar için yayınlanmış olacak:

Instagram tarafından yapılan açıklamaya nazaran Hassas İçerik Denetimi’nin uygulama geneline, önümüzdeki haftalar boyunca kullanıcılar için yavaş yavaş yayınlanacak. Kullanıcılar, hassas içerikleri sınırlama konusunda üç seçeneğe sahip olacak. “İzin Ver’ ile hassas içerikler görülebilecek, ‘Sınırla’ ile bu içeriklerin bir kısmı görülebilecek, ‘Daha Fazla Sınırla’ seçeneği ile de içeriklerin tamamı gizlenebilecek.

Özellikte yer alan ‘İzin Ver’ seçeneğini faal etmek isteyen kullanıcıların ise 18 yaşından büyük kullanıcılar olmaları gerekecek. 18 yaşından küçük kullanıcılarda bu özellik bulunmayacak ve hassas içerikler Instagram tarafından otomatik olarak filtrelenecek. Instagram, bahsi geçen hassas içerikleri şu biçimde tanımlıyor:

“Hassas içerikleri temelde kurallarımızı ihlâl etmeyen fakat birtakım beşerler için hudut bozucu, üzücü olan içerikler olarak düşünebilirsiniz. Müstehcen yahut şiddet içeren gönderiler bunun örneğidir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.