Instagram Masaüstüne ‘Canlı Yayın’ Özelliği Geldi

0 4

Dünyanın en tanınan çevrimiçi fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram, kullanıcılar için ihtilal niteliğinde olan yeni bir özelliğini kullanıma sundu. “Instagram Live Producer” isimli bu özellik, kullanıcıların artık masaüstü sürüm üzerinden canlı yayın yapabilmelerine imkan tanıyacak. Instagram, bu özellik sayesinde Twitch ve YouTube gibi canlı yayınların yapıldığı platformlara rakip oldu.

Instagram Live Producer, sırf canlı yayın yapılmasını sağlayan bir özellik değil. Kullanıcılar, bu özellik ile harici kamera ve mikrofonlar kullanabilecek, canlı yayınları için başlangıç ve bitiş klipleri oluşturabilecekler. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, Instagram Live Producer’ın geniş kapsamlı bir canlı yayın aracı olarak hizmet vereceğini söyleyebiliriz.

Instagram’ın yeni özelliği işte bu türlü görünüyor

Instagram’ın resmi internet sitesindeki blog gönderisinde, Instagram Live Producer’ın teknik özelliklerine de yer veriliyor. Bu bağlamda; canlı yayınların 720p @ 30fps olarak yapılabileceğini, ses kalitesinin ise 256 Kbps’ye kadar bit suratını desteklediğini görüyoruz. Pekala Instagram Live Producer nasıl kullanılır?

Instagram Live Producer nasıl kullanılır?

  • Adım #1: Streamlabs, OBS yahut Streamyard uygulamalarından birini indirin.
  • Adım #2: İndirdiğiniz canlı yayın uygulamasını çalıştırın.
  • Adım #3: Instagram’a web sürüm üzerinden giriş yapın.
  • Adım #4: “Yeni gönderi oluştur”a tıklayın.
  • Adım #5: Canlı’yı seçin.
  • Adım #6: Yayınınıza isim verdikten sonra “Next”e tıklayın.
  • Adım #7: Yönlendirildiğiniz sayfadaki yayın URL’si ile yayın anahtarını kopyalayın.
  • Adım #8: Yaptığınız kopyalamayı Streamlabs, OBS yahut Streamyard uygulamalarındaki ilgili kısma yapıştırın. (Instagram, hangi uygulamayı kullandığınıza nazaran size talimatları gösteriyor.)
  • Adım #9: Şahsî ayarları tamamladıktan sonra canlı yayına başlayın.

Instagram’ın masaüstü sürümünü kullanarak canlı yayın yapmak işte bu kadar kolay. Fakat bu özellik, şu an için dağıtım aşamasında. Yani Instagram’a masaüstü aygıttan erişirseniz, şu an için bu özelliği görememiş olabilirsiniz. Lakin bu durum çok kısa bir mühlet içerisinde değişecek ve dünya genelindeki tüm kullanıcılar, Instagram’da masaüstü sürüm aracılığıyla canlı yayın yapabilecekler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.