İngiliz paralimpik sporcu, ESA’nın ilk engelli astronotu oldu

0 1

ESA, uzay uçuşlarını daha ulaşılabilir hâle getirme ismine yeni bir astronot sınıfı hazırlıyor. Parastronot olarak isimlendirilen sınıfın birinci üyesi d muhakkak olmuş durumda. 41 yaşındaki İngiliz paralimpik atlet John McFall’ın 17 astronot adayı ortasından seçilerek birinci engelli astronot olmayı başardı.

ESA, son 13 yıl içindeki birinci yeni astronot kümesini oluşturuyor. Yeni kümede beş meslek astronotu, 11 yedek astronot ve fizikî engelli bir astronot yer alacak. Yeni astronotlar, 2023 baharında ESA’nın Avrupa Astronot Merkezinde 12 aylık bir temel eğitim programına tâbi tutulacak.

ESA yeni astronot kümesi ile birlikte yeni maksatlar yönelik çalışmaların sürat kazanacağını belirtiyor. Yeni astronotlar Milletlerarası Uzay İstasyonunda alçak Dünya yörüngesinde vazife yapmanın yanı sıra Ay’a ve ötesine uzanan keşiflerde de misyon yapacak.

İlk engelli astronot pozisyonunda bulunan John McFall, uzaydaki hayat için kıymetli bir adıma imza atıyor. 19 yaşındayken bir motosiklet kazasının akabinde bacağını kaybdn McFall, daha sonra profesyonel bir atletizm sporcusu oldu. Başarılı sporuc Birleşik Krallık ismine Pekin’deki 2008 Paralimpik Oyunları’nda yarıştı.

Astronot adayı, ESA’nın fizikî engelli insanları uzay gemisinde nasıl barındıracağını daha uygun anlamasına yardımcı olacak ve sonunda kendisi uzaya seyahat edebilecek. Astronot adayı, ESA’nın fizikî engelli insanları uzay gemisinde nasıl barındıracağını daha güzel anlamasına yardımcı olacak. McFall eğitim sonunda kendisi de uzaya çıkabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.