İddia: Rus yanlısı askeri gruplar, fon toplamak için kripto kullanıyor!

0 0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde milletlerarası ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalmasıyla kripto para üniteleri, para toplama üzere kursları işlemek ve desteklemek için ülkü bir yol olarak ortaya çıktı.

İddia: Rus yanlısı askeri kümeler, fon toplamak için kripto kullanıyor!

Bu doğrultuda, blockchain firması TRM Labs’in araştırması, Rus yanlısı kümelerin paramiliter operasyonları desteklemek ve ABD yaptırımlarından kaçmak için kripto para ünitesinde fon topladığını ortaya koydu, CNBC 3 Ekim’de bildirdi.

Firmanın CEO’su Chris Janczewski’ye nazaran, 22 Eylül’e kadar kümeler en az 400.000 dolar toplamıştı.

Yükseltilen ölçüsü belirlerken, TRM Labs, Rus temaslı kümeleri tespit etmek için çapraz denetim web sitelerinin yanı sıra halka açık cüzdan adreslerinin bir kombinasyonunu inceledi. Lakin kümelerin Rus hükümetiyle birlikte çalışıp çalışmadığı şimdi belirlenmedi.

Para toplamak için Telegram kullanımı

Özellikle kümelerin, fon verenlerin Rus ilişkili milis kümelerini destekleyebileceği ve Ukrayna hududuna yakın yerlerde eğitimle çaba edebilecekleri yolları paylaşarak fon toplamak için iletileşme uygulaması Telegram’dan yararlandığı bildiriliyor. Birtakım fonlar, termal görüntüleme ekipmanı ve radyolar üzere öğelerin satın alınmasına yönlendirildi.

İlginç bir halde, dahil olan bir küme, ABD Hazine Bakanlığı’nın “neo-Nazi paramiliter grubu” olarak tanımladığı Task Force Rusich olarak belirlendi.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin akabinde çok sayıda yaptırımla karşı karşıya olduğunu belirtmekte yarar var. Yaptırımlar, Rusya’yı global finansal sistemden kesmeyi amaçlıyor.

“Bence bu öykünün farklı bir yanı, bu durumlarda kriptonun yalnızca bir ödeme biçimi olmasıdır. Fonları hareket ettirmenin bir yolu. TRM Labs hukuk ve hükümet işleri lideri Ari Redbord, “Ve bunun uygun için kullanıldığına dair bir örnek ve bu bağlamda makus için kullanıldığına dair bir örnek var” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.