İddia: Merkez bankasını verdiği dijital paralar, özel kripto paraları öldürecek!

0 4

Hindistan Merkez Bankası (RBI), merkez bankası tarafından verilen dijital para ünitelerinin (CBDC’ler) ortaya çıkmasının özel kripto para ünitelerine bir son vereceğine inanıyor.

Tez: Merkez bankasını verdiği dijital paralar, özel kripto paraları öldürecek!

Indian Times’ın 3 Haziran tarihli haberine nazaran bankanın lider yardımcısı T. Rabi Sankar, özel kripto para ünitelerinin ileri teknoloji ile desteklenmesine karşın istenmeyen kullanımlar için kullanılma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Sankar’ın özel kripto para üniteleri konusundaki duruşu, Hindistan hükümetinin dijital varlıklarla ilgili bir müşavere dokümanını açıklama planı öncesinde kripto para ünitelerine itirazını artırıyor.

Sankar, “CBDC’lerin özel kripto para üniteleri için olabilecek her küçük hadiseyi hakikaten öldürebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Kripto oyuncuları RBI’ı reddetti

Fakat kripto kesimindeki oyuncular, RBI’nin CBDC’ler ve özel dijital varlıklar hakkındaki tavrını reddetti. Giottus kripto borsasının CEO’su Vikram Subburaj, RBI projeksiyonunun kripto kesiminde yeniliği boğmak için bir hareket olduğunu belirtti.

Memleketler arası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen bir aktiflik sırasında konuşan Sankar, ajansın global kripto para ünitesi düzenleme tartışmasına öncülük etmesi gerektiğini belirtti.

Hindistan’ın kripto para ünitelerini düzenleme baskısı geçen yıl hızlandı ve yetkililer, istişare dokümanını hazırlarken öteki ülkelerin düzenlemelerini incelediklerini açıkladı.

RBI valisi Shaktikanta Das liderliğindeki yetkililer daha evvel kripto para ünitelerinin yasallaştırılmasından ortaya çıkabilecek farklı senaryolar göstermişti. Finans tahlilleri ile bilinen Finbold tarafından bildirildiği üzere Das, birden fazla kripto para ünitesinin dolar cinsinden tabir edilmesinin ülke iktisadının dolarizasyonuna yol açabileceği konusunda uyardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.