İddia: Bitcoin 4 ay içinde doları çökertecek!

0 3

Federal Rezerv’in faiz oranlarını tarihi düzeylere yükseltmesinin akabinde dolar, öteki global fiat para ünitelerinin kıymetine değer kazanarak olumlu reaksiyon verdi. Bilhassa İngiliz sterlini, dolar karşısında zayıf performans gösteren para üniteleri ortasında yer alıyor.

İddia: Bitcoin 4 ay içinde doları çökertecek!

Doların güçlü performansına karşın, ‘Rich Dad, Poor Dad’ isimli ferdî finans kitabının müellifi Robert Kiyosaki, ABD para ünitesinin gücünün kısa ömürlü olacağına inanıyor.

1 Ekim’deki bir tweet’te Kiyosaki, doların 2023’ün başlarında potansiyel olarak çökeceğini belirtti lakin gümüşün mümkün bir dolar çöküşünü engellemek için alternatif bir varlık olabileceğini öne sürdü.

“ABD doları İngiliz Sterlini’ni takip edecek mi? olacağına inanıyorum. Fed’in dönmesinden sonra ABD dolarının Ocak 2023’e kadar çökeceğine inanıyorum. ABD Doları’ndaki çöküşten kâr etmek için çok daha fazla ABD gümüşü Buffalo mermisi aldım. Gümüş bir pazarlıktır” dedi Kiyosaki.

Kiyosaki, daha evvelki bir tweet’te ABD ve İngiltere’nin finansal piyasalara taşabilecek tarihi bir bağı paylaştığını da öne sürdü.

“AMERİKA’NIN DOĞUM YERİ YENİ İNGİLTERE’DİR. Eski İNGİLTERE bu hafta öldü. Eski İngiliz Sterlini ve eski İngiliz emekli maaşları bu hafta öldü. Sırada Amerika’nın YENİ İNGİLTESİ mi? Kazaların zenginleri daha da zenginleştirdiğini unutmayın. Old English of Old England üzere kurban olmayın. YENİ bir güçle düşün ve hareket et” dedi.

Olası piyasa çöküşü

Kiyosaki’nin dolardaki son duruşu, daha evvel global piyasaların büyük olasılıkla ‘felaket bir çöküş’ yaşayacağı ve yatırımcıların doları ele geçirmeden evvel kripto para ünitelerine girmeleri gerektiği konusunda uyarmasının akabinde geldi.

Aynı vakitte, Kiyosaki daha evvel doların sonunu kestirim etmişti ve geçersiz para olarak isimlendirirken yatırımcılara gümüşü tercih etmelerini tavsiye etti ve bunun yaklaşık 500 dolara yükselebileceğini söyledi.

Genel olarak, başka fiat para üniteleri, ilgili merkez bankaları Fed siyasetlerine ayak uydurmaya çalıştıkça düşüyor. Bilhassa, oranların düşürülmesi, süratle yükselen enflasyon için kıyameti yazacağından, Fed’in yürüyüş programına devam edeceğine dair işaretler var.

Yasal İkaz: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.