Halka Tasarımlı Kablosuz Kulaklık İncelemesi: Sony LinkBuds

0 11

Selamlar sevgili Webtekno takipçileri, bugün sizlere Sony’nin dizaynıyla hiçbir kulaklığa benzemeyen kablosuz kulaklık modeli LinkBuds’ı inceleyeceğiz. Kulakiçi kulaklık boyutlarında olmasına karşın kulağınızın içine girmeyen dizaynıyla son derece ilgi alımlı olan LinkBuds’ı yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Bugün sizlere bu 1 haftada yaptığım incelemelerde kulaklığın bana neler sunduğunu, başarılı ve başarısız istikametlerini açıklayacağım.

Kulaklığın incelemesine geçmeden evvel birinci izlenimlerimi size aktarayım. Öncelikle kulaklık, dizaynından dolayı birinci başta beni bir “acabaya” düşürmüştü. Zira nasıl olacak, ses kalitesinde ne üzere kayıplar olur diye düşünüyordum. Fakat kulaklığı kullanmaya başladığımda ergonomik olarak son derece konforlu olduğunu gördüm. Konforunun yanında ses kalitesi de sizi düşündürmesin. Sizi rahatlıkla müziğin içerisine çekiyor. Bunları toplayacak olursam Sony LinkBuds’ın beni ziyadesiyle mutlu ettiğini söyleyebilirim.

Sony LinkBuds ses kalitesi nasıl?

Editörünüz olarak kulaklıklara karşı farklı bir itinayla içerik yazıyorum. İçerik yazarken, dışarıdayken ya da meskende oyun oynarken daima müzik dinleyen birisi olarak yeni bir kulaklık satın almanın ne kadar değerli olduğunun da farkındayım. Bir kulaklık alırken en çok dikkat edilecek şeyler de ses kalitesi ve konforudur. Bunun dışında elbette kablosuz kulaklıklar için şarj müddeti de son derece değerlidir, lakin âlâ bir müzik tecrübesi yaşatmayan kulaklıkları can sıkıcı buluyorum.

Sony LinkBuds’ın ses kalitesine geldiğimizde ise kendisinin sizi değişik dünyaya götürecek bir ses teknolojisine sahip olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası bu kulaklık birinci elime geçtiğinde bu türlü olmasını beklemiyordum, fakat hem sizi etraftan koparmayıp hem de kaliteli bir ses tecrübesi sunması, kullandığım tüm kulaklıklar ortasında (Çok fazla olduklarını söyleyebilirim) konser hissini en fazla veren kablosuz kulaklık olmasını sağladı.

Sony’nin Dijital Ses Geliştirme Motoru(DSEE) ile güzelleştirilen 12 mm dairesel şoförlere sahip LinkBuds, bu şoförlerle her notayı hissedecebileceğiniz güçlü ve istikrarlı bir ses sağlıyor. Bunu yaparken de kulaklığın ses düzeyinin kâfi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sony LinkBuds’ın ses kalitesi hakkında söyleyebileceğim tek olumsuz şey bas sesleri olabilir. Kulaklığın bas sesleri muhakkak berbat değil, yalnızca bas seslerini çok seven şahıslar için tatmin edici olmayacaktır.

Sony LinkBuds dizayndan neler bekleyebilirsiniz?

Bu kulaklığı satın alacakların tahminen de en çok merak ettiği bahis dizaynıdır diyebiliriz. Zira, kulağınızın içine giren pedleri bulunmayan kablosuz kulaklığın bir de şoförlerinin sistemi halka biçiminde. Esasen kulaklığın size ses sunacağı bölge de bu halkalar. Şayet LinkBuds kulağıma nasıl oturacak diye düşünüyorsanız, içinizi rahatlatabilirim. Evet, LinkBuds kulağınızın içine girmiyor fakat kulağınızın yapısını kullanarak son derece sağlam bir halde tutunuyor.

Kulaklığın halkası kulak deliğinize uygun bir halde oturtulduktan sonra üst kısmında yer alan irtibat destekleyicileri, kulaklığı kulağınıza sabitliyor. Bu da son derece sağlam bir biçimde durup ses kalitesi kaybı yaşamadan kulaklıkları kullanmanızı sağlıyor. Sony LinkBuds’ın dizaynının başka kulaklıklara nazaran en çok fark yarattığı nokta sizi sıkmadan müzik tecrübesi sunması. Olağan kulakiçi kulaklıklarda kulağınızı bir tıpaç biçiminde kapatıyorsunuz. Bu da düzgün bir müzik tecrübesi sunsa da dışarıyla tüm ilişkiyi kesiyor. LinkBuds ise halkalı dizaynıyla uzun periyodik kullanımlarda dahi rahat bir tecrübe vadediyor.

Birisiyle konuştuğunuzda kulaklığı çıkarmanıza da gerek kalmıyor, halkalı dizaynda olduğu için etraf seslerini kulaklık takılıyken de alabiliyorsunuz. Kulaklıkların her biri 4 gram ağırlığındalar. Hafif yapıları sayesinde uzun periyodik kullanımlarda dahi kulağınızı rahatsız etmemiş oluyorlar.

Sony LinkBuds, telefon görüşmelerinde nasıl bir performans vadediyor?

Şayet daima telefonla görüşen biriyseniz ve LinkBuds’ı biraz da bu sebeple tercih edecekseniz, bu mevzudaki tecrübelerimden bahsedeceğim biraz sizlere. Yaptığım görüşmelerde mikrofonun benim sesimi karşı tarafa net ilettiğine dair geri dönüşler aldım. Yalnızca kimi geri dönüşlerde gelen sesin bir ölçü düşük olduğunu söyleyenler oldu. Sesin az geldiğini söyleyen şahıslar de beni anlayabildiklerini söyleseler de “biraz daha yüksek gelse daha âlâ olurdu” biçiminde geri bildirimde bulundular.

Görüşmelerde karşıdan gelen sese baktığımızda ise son derece kâfi ve net olduğunu söyleyebilirim. Telefon görüşmelerinde genel olarak başarılı olan Sony LinkBuds, yaptığım incelemelerin bütününde de başarılı bulduğum bir kablosuz kulaklık oldu.

Sony LinkBuds, batarya performansı nasıl?

Kablosuz kulaklıklarda bir başka kıymetli konu da batarya performansıdır. 1 saat müzik dinleyip sonra şarj edecek yer aramak güzel bir şey değil sonuçta. Sony LinkBuds’ın bataryasına baktığımızda ise bizleri kutusuyla birlikte 17 saatlik bir kullanım mühleti karşılıyor. Kulaklıkların kutu olmadan tek kullanımlık bataryaları ise resmi olarak 5,5 saat kâfi oluyor. Elbette bu, günlük hayatta kullanıldığında birebir sonucu vermiyor. Ben bu kulaklığı kullandığımda genelde 4 saatte şarjını bitirdim. Şayet sizler de benim üzere yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyorsanız, alacağınız performans 4 – 4,5 saat civarında olacaktır. Fakat günlük kullanımda batarya performansının beni yormadığını, ziyadesiyle kâfi olduğunu söyleyebilirim.

Sonuca bakalım: Sony LinkBuds satın alınır mı?

Sony’nin kablosuz kulaklığı LinkBuds, yaptığımız incelemelerden olumlu bir biçimde geçti. Pekala bunu satın alıp kullanmak ister miydim? Buna da evet. Burada devreye giren şey ise fiyatı. Sony’nin resmi sayfasından ulaşabileceğiniz satıcılara baktığımızda 2699 – 2999 TL fiyat aralığına sahip olduğunu görüyoruz. Daldaki tüm kulaklıkları göz önünde bulundurursak gerek farklı tasarımı gerekse de kaliteli ses performansıyla kendi fiyat aralığının karşılığını veren bir kulaklık. Lakin yeniden de bir kulaklık için bu kadar çok para vermenin her vakit mümkün olmayabileceğinin de farkındayım. Bu sebeple, her ne kadar satın alınabilecek bir kulaklık olduğunu düşünsem de kararı siz kıymetli takipçilerimize burakıyorum.

Bugün sizler için Sony’nin LinkBuds kulaklığını inceledik. Pekala bu biçim eser incelemelerinin daha fazla gelmesini ister misiniz? Fikir ve tekliflerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.