GTA 6 Hakkında Tüm Detaylar – 2022

0 8

Elbet ki, oyun dünyasının en tanınan markalarından bir tanesi olan Grand Theft Auto, yaklaşık 10 yıldır yeni bir oyuna kavuşamıyordu. 2013’de piyasaya sürülmüş olan GTA 5’in günümüzdeki popülerliğini göz önüne alacak olursak; Rockstar Games’in neden telâşlı davranmadığını iddia edebiliyoruz.

Ortaya çıkan onlarca önemli söylentinin akabinde, geçtiğimiz aylarda resmî Rockstar Games Twitter hesabından açıklama yapan şirket, yeni bir GTA oyununun geliştirilmekte olduğunu doğrulayarak birçok oyuncunun içini rahatlatmış; ve hatta, 600 binden fazla beğeni ile oyun dünyasının en çok ilgi gösterilen duyurularından bir tanesi olarak yerini almıştı. Bizler de, GTA 6 hakkında bildiğimiz ve bu oyun ile birlikte görebileceğimiz her şeyi listeledik. O hâlde, yazımıza geçelim.

Tanıtım görüntüsü gelse de rahatlasak dediğimiz GTA 6 hakkında tüm bildiklerimiz:

GTA 6 ne vakit çıkacak?
GTA 6 hangi platformlarda olacak?
GTA 6 hangi vakti bahis alıyor?
GTA 6’nın kıssası nasıl olacak?
GTA Online’a ne olacak?

GTA 6 ne vakit çıkacak?

Rockstar Games, oyunun ne vakit piyasaya sürüleceğiyle ilgili rastgele bir bilgi vermemiş olsa da, ortalıkta dolaşmakta olan birçok ‘güçlü’ söylenti mevcut. Bölümün tecrübeli isimlerinden bir tanesi olan gazeteci Jason Schreier, yakın vakitte Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım yapmıştı.

Schreier, GTA 6’nın bu yılın sonlarına yanlışsız ‘2023 sonbahar’ çıkış tarihi ile tanıtılabileceğini ve bu çıkış tarihinin muhtemelen geçersiz olacağını ileri sürdü. Oyun, 2024’e ertelenecek olsa şaşırmayacağını öne süren gazeteci, daha öncesinde de GTA 6’nın 2024 ve 2025 aralığında çıkmasını beklediğini belirtmişti.

Birinci olarak 2013’te piyasaya sürülmüş olan GTA 5’in 160 milyondan daha fazla satmayı başardığını ve hala günümüzdeki en tanınan üretimlerden bir tanesi olarak bu muvaffakiyetini sürdürmeye devam ettiğini düşünürsek; Rockstar Games’in en güçlü projelerinden bir tanesi ile baş başa olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şirket ve oyun dünyası için büyük bir dönüm noktası niteliğinde değer taşıyacak olan bu üretim, olabildiğince risksiz bir halde geliştirilmeye çalışılacaktır. Ayrıyeten, GTA 6’nın tanıtım görüntüsü ile bu yıl sonuna yanlışsız müsabaka olasılığımız da bir epey yüksek.

GTA 6 hangi platformlarda olacak?

Rockstar Games, oyunlarını birinci olarak yalnızca konsollar için piyasaya sürmeyi seven bir firma. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi; oyunların, PC’ye nazaran konsollara çok daha kolay bir halde optimize edilebiliyor olması. Bu sayede, çok daha problemsiz bir çıkış süreci mümkün oluyor ve, şirketin, PC sürümü için kâfi vakti kazanması için mümkünlük sağlanmış oluyor.

GTA 5’in ve Red Dead Redemption 2’nin de birinci olarak bir müddetliğine yalnızca konsollar için piyasaya sürüldüğünü düşünecek olursak, GTA 6’nın da birinci etap için yalnızca Xbox Series X|S ve PlayStation 5 için piyasaya sürüleceğini ve daha sonrasındaysa PC tarafına da ekleneceğini kestirim edebiliriz.

GTA 6 hangi vakti husus alıyor?

Oyunun içerisinde bulunacağı vakit dilimi ve kent hakkında ortalıkta birçok söylenti olsa da, bunlardan en güçlüsünün çağdaş vaktin Vice City’si olduğunu söyleyebiliriz. Devasa ve daima olarak gelişmekte olan bir haritaya sahip olacağı söylenen GTA 6’nın ana odaklarından bir tanesi de Vice City’nin çağdaş vakitleri olacağı istikametinde.

Geçtiğimiz aylarda patlak vermeye başlayan bu söylentiler, oyun bölümündeki sızıntılarıyla ünlü bireyler tarafından da doğrulanmıştı. Ayrıyeten; üç klasikleşmiş GTA oyununu ‘Definitive Edition’ ismi altında tekrar piyasaya süren ve oyunculardan büyük reaksiyon gören Rockstar Games, GTA: San Andreas – The Definitive Edition’ın içerisine, oyunun özgün sürümünde olmayan bir mesken fotoğrafı ekleyerek ‘’GTA 6’dan birinci görsel’’ formunda yorumlanmasına sebebiyet vermişti. Bu görsel, oyunun günümüz çağdaş Vice City’sinde geçeceğine dair olan söylentileri büyük manada güçlendirdi.

GTA 6’nın öyküsü nasıl olacak?


Günümüzün çağdaş Vice City’sini öne süren sızıntılar, GTA 6 ile birlikte seriye bayan bir ana karakterin ekleneceğinden de bahsediyor. GTA 5’den alışık olduğumuz çoklu ana karakter mantığının devam edeceği ileri sürülürken; teknolojiye ilgi duyan bayan bir ana karakter ile de karşılaşacağız.

GTA serisinin ana karakterlerinin her vakit erkeklerden (Serinin en eski vakitleri hariç) oluştuğunu düşünecek olursak; GTA 6 ile bayan bir ana karakter ile oynamak da epeyce ilgi cazip olabilir. Ayrıyeten, tek ana karakterin yalnızca bayan karakter olmayacağının ve GTA 5 ile emsal mantıkta birkaç tane ana karakter yer alacağının argüman edildiğini tekrar belirtmekte yarar var.

GTA Online’a ne olacak?

GTA 5’in 2013’de piyasaya sürüldüğünü ve buna karşın hala yalnızca Steam’de eş vakitli anlık 100,000’den fazla oyuncuya sahip olduğunu düşünecek olursak; oyunun bu popülerliğini daima olarak muhafazasındaki en büyük hisselerden bir tanesi de GTA Online’a ilişkin. Bir vakitlerin en tanınan aktivitelerinden rol yapma sunucuları da dâhil olmak üzere, oyun içerisinde yapılabilecek birçok aktivite barındıran ve daima olarak içerik güncellemesi almaya devam eden GTA Online, GTA 6 ile birlikte çok daha ayrıntılı bir hâl alabilir.

GTA 6’nın da birinci olarak yalnızca öyküsüyle birlikte piyasaya sürüleceği ve daha sonrasında bir online seçeneğine kavuşacağı belirtiliyor. Mevcut GTA Online’a göre, çok daha fazla oyuncu kapasiteli sunucuların olacağı ve karakterinizin ilerlemesini de aktarabilme seçeneğine sahip olunması da söylentiler ortasında yer alıyor. Pekala, sizler GTA 6 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yakın vakitte görecek miyiz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.